Preparation of ge nanostructures using pulsed laser ablation for toxicity gas sensor detection
Toksisite gaz sensörü tespiti için darbeli lazer ablasyonu kullanarak ge nanoyapılarının hazırlanması
  1. Tez No: 819808
  2. Yazar: JAMAL ABID YOUSIF YOUSIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN, PROF. DR. ASMİET RAMIZY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Zehirli gaz sensörü, ortamdaki zehirli gazların varlığını tespit etmek ve ölçmek için tasarlanmış bir cihazdır. Bu sensörler, zararlı gazlara maruz kalma riskinin olduğu endüstriyel ve ticari ortamlarda yaygın olarak kullanılır. Sensör, gazın varlığını algılayarak ve konsantrasyon tehlikeli bir seviyeye ulaştığında bir uyarı sağlayarak çalışır. Bu çalışmada, germanyum dioksit GeO2 filmlerinin nanoyapıları, lazer dalga boyu 1064 nm ve lazer enerjisi 2000 mJ ile darbeli lazer ablasyon teknolojisi kullanılarak farklı darbelerde (500, 1000, 1500, 2000, 2500) üretilmiştir. Yapısal ve optik özellikler incelendi ve duyarlılık özelliği 50 ve 100°C'de kuvars ve silikon bazlar üzerinde biriktikten sonra incelendi. X-ışmı kırınım (XRD) çalışması, tüm XRD modellerinin GeO2, altıgen yapı ve ortorombik yapı ile ilgili üç kırınım zirvesi ile iyi kristalleştiğini göstermiştir. Alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FESEM), parçacık boyutlarının 15-274 nm arasında değiştiğini ve ortalama parçacık boyutlarının 106, 140,9, 87,6, 81,68, ve 117 nm olduğunu göstermiştir. Germanyum dioksit filmlerinin optik özellikleri, absorbans ve geçirgenlik (UV-vis) spektrumu ölçülerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxic gas sensors are instruments used to detect and quantify hazardous gas levels in the atmosphere. These sensors are commonly used in industrial and commercial settings where there is a risk of exposure to harmful gases. The sensor works by detecting the presence of the gas and providing an alert when the concentration reaches a dangerous level. In this work, nanostructures of germanium dioxide GeO2 films were fabricated using pulsed laser ablation technology with laser wavelength 1064nm and laser energy 2000 mJ at different pulses (500, 1000, 1500, 2000, 2500). The structural and the optical properties were studied, and the sensitivity property was studied after deposition on quartz and silicon bases at 50 and 100°C. X-Ray diffraction (XRD) study showed that all (XRD) patterns have crystallized well, with three diffraction peaks related to GeO2, hexagonal structure, and orthorhombic structure. The field emission scanning electron microscopy (FESEM) showed that the particle sizes ranged between 15-274 nm and the average particle sizes were 106, 140.9, 87.6, 81.68, and 117 nm. Absorbance and transmittance Ultraviolet-visible (UV-Vis) spectroscopy was used to investigate the optical characteristics of germanium dioxide films.