Fitness yapan bireylerin bilinçli farkındalık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of conscious awareness and psychological stability levels of fitness individuals
- Tez No: 819809
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, Fitness faaliyetlerine katılan bireylerin bilinçli farkındalık ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mardin il ve ilçeleri (Artuklu, Kızıltepe, Ömerli, Mazıdağı, Derik, Dargeçit ve Savur) ilçesinde fitness merkezine giden 530 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerle birlikte parametrik testlerden, iki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t- testi, ikiden fazla grup ortalamalarının analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ilişki düzeylerini belirlemek için Korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre psikolojik sağlamlık puanı cinsiyet, yaş, medeni durum, fitnesse gitme nedeni, fitnesse kaç yıl gittiğine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmada bilinçli farkındalık ile psikolojik sağlamlık arasında negatif yönlü düşük düzeyde ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Regresyon analizinde elde edilen bulguların sonuçlarına göre bilinçli farkındalığın psikolojik sağlamlığı negatif olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried on in order to examine the conscious awareness and psychological resilience levels of individuals participating in fitness activities. The population of the research was constitued of 530 participants who go to the fitness center in Mardin provinces and districts (Artuklu, Kızıltepe, Ömerli, Mazıdağı, Derik, Dargeçit and Savur). As data collection tools, Conscious Awareness Scale and Brief Psychological Resilience Scale were used. In the analysis of the data, descriptive statistics were used in the parametric tests, t-test for comparisons between the means of two independent groups, analysis of the averages of more than two groups. One-way analysis of variance (ANOVA), Correlation and regression analysis were applied to determine the correlation levels. According to the results of the analysis, the psychological resilience score shows statistically significant differences according to gender, age, marital status, reason for going to fitness, and how many years have gone to fitness.In the study, it was concluded that there is a moderate negative relationship between mindfulness and psychological resilience. According to the results of the findings obtained in the regression analysis, it was determined that mindfulness negatively predicted psychological resilience.