Düzpüren Örenyeri'nde seramik üretimi ve Akdeniz deniz ticareti ile ilişkisi
Ceramic production in Düzpüren Ruins and its relationship with Mediterranean sea trade
- Tez No: 819812
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pamphylia Bölgesi sınırlarında yer alan ve bir kıyı yerleşimi olan Düzpüren Örenyeri, seramik kalıntıları açısından zengin olmakla birlikte, Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bir tepelik alan üzerinde ve bu tepenin etrafında yer alan kalıntılardan oluşan Düzpüren Örenyeri'nin, tarihsel süreçlerine dair önemli veriler sunan seramik kalıntıları, yerleşim yerinin tamamına yayılmıştır. Yüzeyde tespit edilmiş olan bu seramik kalıntılarının arasında üretim atığı niteliği taşıyan buluntularda yer almaktadır. Bahse konu olan üretim atığı seramikler yayılım gösterdiği bölgelere göre 10 ayrı buluntu alanı olarak isimlendirilmiş ve bu buluntu alanlarından ele geçen toplam 35 adet seramik kalıntısı incelenmiştir. 21 adet malzemenin detaylı çizimleri yapılmış ve form/tipolojileri tespit edilmiştir. Geç Roma Dönemi seramik gruplarından, 'Geç Roma D Kırmızı Astarlı Seramikleri' olduğu tespit edilen bu maddi kültür varlıkları, J. Hayes'in oluşturmuş olduğu ve uluslararası çalışmalarda geçerliliği olan kataloğuna göre sınıflandırılmıştır. Çanak ve tabaklardan oluşan günlük kullanım kaplarının üretim atıkları olan bu arkeolojik malzemeler, MS. 5. yüzyıl ile 7. yüzyıl sonları arasına tarihlendirilmiştir. Bölgede tespit edilen bu Geç Roma D Kırmızı Astarlı Seramikleri'nin, Akdeniz ve yakın çevresinde yayılım göstermesi, bölgenin ticari ilişkilerine dair veriler sunmaktadır. Düzpüren Örenyeri yerel üretimi olduğu tespit edilen bu seramik kalıntıları, Geç Roma Dönemi'nde ticari bir meta olarak kullanım görmüştür.
Özet (Çeviri)
Düzpuren Ruins, which is a coastal settlement within the borders of Pamphylia Region, is rich in ceramic remains and is located within the borders of Belek Special Environmental Protection Area. The pottery remains of the Düzpuren Ruins, which consist of remains on and around a hilly area, are spread throughout the settlement, providing important data on the historical processes. Among these ceramic remains found on the surface, there are finds that are production waste. The production waste ceramics in question were named as 10 different find areas according to the regions where they spread, and a total of 35 ceramic remains from these find areas were examined. Detailed drawings of 21 materials were made and their forms/typologies were determined. These tangible cultural assets, which were determined to be 'Late Roman D Red Slip Ceramics' from Late Roman Period ceramic groups, were classified according to the catalog created by J. Hayes, which is valid in international studies. These archaeological materials, which are the production wastes of daily use containers consisting of bowls and plates, date back to AD. It is dated between the 5th century and the end of the 7th century. The spread of these Late Roman D Red Slip Ceramics found in the region in the Mediterranean and its immediate surroundings provides data on the commercial relations of the region. These pottery remains, which were determined to be locally produced in Düzpuren Ruins, were used as a commercial commodity during the Late Roman Period. It is classified according to the catalog created by Hayes, which is valid in international studies. These archaeological materials, which are the production wastes of daily use containers consisting of bowls and plates, date back to AD. It is dated between the 5th century and the end of the 7th century. The spread of these Late Roman D Red Slip Ceramics found in the region in the Mediterranean and its immediate surroundings provides data on the commercial relations of the region. These pottery remains, which were determined to be locally produced in Düzpuren Ruins, were used as a commercial commodity during the Late Roman Period. It is classified according to the catalog created by Hayes, which is valid in international studies. These archaeological materials, which are the production wastes of daily use containers consisting of bowls and plates, date back to AD. It is dated between the 5th century and the end of the 7th century. The spread of these Late Roman D Red Slip Ceramics found in the region in the Mediterranean and its immediate surroundings provides data on the commercial relations of the region. These pottery remains, which were determined to be locally produced in Düzpuren Ruins, were used as a commercial commodity during the Late Roman Period. The spread of these Late Roman D Red Slip Ceramics found in the region in the Mediterranean and its immediate surroundings provides data on the commercial relations of the region. These pottery remains, which were determined to be locally produced in Düzpuren Ruins, were used as a commercial commodity during the Late Roman Period. The spread of these Late Roman D Red Slip Ceramics found in the region in the Mediterranean and its immediate surroundings provides data on the commercial relations of the region. These pottery remains, which were determined to be locally produced in Düzpuren Ruins, were used as a commercial commodity during the Late Roman Period.