Görme engelli futbol ve futsal sporcularında saldırganlık ve öfkenin prososyal ve antisosyal davranışlar üzerine etkisi
The effect of aggression and anger on prosocial and antisocial behaviors in visually impaired football and futsal athletes
- Tez No: 819813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET GÖRME ENGELLİ FUTBOL VE FUTSAL SPORCULARINDA SALDIRGANLIK VE ÖFKENİN PROSOSYAL VE ANTİSOSYAL DAVRANIŞLAR ÜZERİNE ETKİSİ Erdal Sinan ÖZAKTAŞ Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Danışman: Doç. Dr. Berna KARAKOÇ Sayfa:64 Yıl:2023 Bu çalışmada Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu'ndaki B1 futbol ve B2-B3 futsal sporcularında saldırganlık ve öfkenin prososyal ve antisosyal davranışlar üzerine etkisi ve farklı değişkenlere göre karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Federasyon bünyesinde bulunan farklı yaş ve spor branşı gruplarından oluşan 34 B1 futbol ve 68 B2-B3 futsal erkek sporcular bu çalışmaya katkıda bulunmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği (SSÖÖ)”,“Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranış Ölçeği (SPADÖ)”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmış, verilerin normal dağılım göstermesiyle; çoklu doğrusal regresyon ve MANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmada saldırganlık ve öfke ve prososyal ve antitsosyal davranış ölçeğinin yaş ve eğitim durumu değişkenlerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF AGGRESSION AND ANGER ON PROSOCIAL AND ANTISOCIAL BEHAVIORS IN VISUALLY IMPAIRED FOOTBALL AND FUTSAL PLAYERS Erdal Sinan ÖZAKTAŞ Coaching Education Department Kilis 7 Aralik University, Graduate Education Institute Supervisor: Associate Prof. Berna KARAKOÇ Page:64 Year:2023 In this study, it is aimed to compare the effects of aggression and anger on prosocial and antisocial behaviors in B1 football and B2-B3 futsal athletes in the Turkish Sports Federation for the Visually Impaired and to compare them according to different variables. 34 B1 football and 68 B2-B3 futsal male athletes from different age and sport branch groups within the federation contributed to this study.“Aggression and Anger Scale in Sport (ASAS)”,“Prosocial and Antisocial Behavior Scale in Sport (SPADS)”and“Personal Information Form”created by the researcher were used as data collection tools. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 26.0 package program, and multiple linear regression and MANOVA tests were used as the data showed normal distribution. In the study, there was no significant difference in the age and educational status variables of aggression and anger and prosocial and antisocial behavior scale (p>0.05).