Twitter ve futbol fanatizmi: Nefret söylemi üzerine bir inceleme
Twitter and football fanaticism: A study on hate speech
  1. Tez No: 819819
  2. Yazar: ANIL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanlık tarihi var oluşunun ilk dönemlerinden bu yana birbirleriyle uzlaşma çabası içerisine girmiş, bunun için birçok iletişim modeli geliştirmiştir. Konuşma dilinin keşfedilmesiyle beraber insanların iletişim kaliteleri de yükselmiş, bireyler belirli anlam çerçevelerini birbirlerine aktarmaya başlamışlardır. Bu noktada söylem kavramı devreye girmektedir. Söylem, en genel anlamıyla dilin yazılı ve sözlü kullanılmasıyla oluşan toplumsal bir iletişim pratiğidir. Söylem, insanların ve toplumların kendilerini dış dünyaya nasıl tanıttıklarından kendi algılarında dış dünya temsilini nasıl oluşturduklarına kadar birçok etkileşim sürecini kapsamaktadır. Nefret söylemi, bir kişi veya grubu din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim, engelli olma durumu gibi özellikleri baz alınarak ötekileştirme, dışlama, aşağılama yoluyla sosyal yapının dışına itmek anlamına gelmektedir. Bu çalışmada nefret söylemi, günümüz dünyasının en ilgi çekici spor dallarından biri olan futbolda kendini gösterme şekilleriyle ele alınacaktır. İnceleme alanı olarak etkileşimin ve söylem üretiminin yüksek olduğu yeni medya mecralarından Twitter seçilmiştir. Örneklem olarak Türkiye'nin en fazla taraftar popülasyonuna sahip üç kulübü Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin en bilinen taraftar grupları Ultraslan, Gençfenerbahçeliler ve Çarşı gruplarının resmi hesapları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of humanity has been in an effort to reconcile with each other since the first periods of its existence, and has developed many communication models for this. With the discovery of the spoken language, the communication quality of people has also increased, and individuals have begun to transfer certain meaning frames to each other. At this point, the concept of discourse comes into play. Discourse, in its most general sense, is a social communication practice formed by the written and oral use of language. Discourse covers many interaction processes, from how people and societies introduce themselves to the outside world, to how they form the representation of the outside world in their own perceptions. Hate speech means pushing a person or group out of the social structure through marginalization, exclusion and humiliation based on features such as religion, language, race, ethnicity, gender, sexual orientation, disability. In this study, hate speech will be discussed with the way it manifests itself in football, one of the most interesting sports branches of today's world. Twitter, one of the new media channels where interaction and discourse production is high, was chosen as the study area. As a sample, the official accounts of the most well-known fan groups Ultraslan, Gençfenerbahçeliler and Çarşı groups of Galatasaray, Fenerbahçe and Beşiktaş, the three clubs with the largest fan population in Turkey, were determined.