Hemşirelerin bağlamsal performans düzeyleri ile profesyonel otonomiye yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between contextual performance levels of nurses and their attitudes towards professional
  1. Tez No: 819818
  2. Yazar: AYŞE ATAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin bağlamsal performans düzeyleri ile profesyonel otonomiye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi için tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirilmiştir. Örneklemini bir üniversite hastanesinde Aralık 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 296 hemşirenin oluşturduğu araştırmada, demografik soruların olduğu anket formu, Hemşireler İçin Profesyonel Otonomiye Yönelik Tutum Ölçeği ve Bağlamsal Performans Ölçeği (BPÖ) kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 22.0 Programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and cross-sectional form to evaluate the relationship between nurses' contextual performance levels and their attitudes towards professional autonomy. In the study, whose sample consisted of 296 nurses who agreed to participate in the research between December 2022 and January 2023 in a university hospital, a questionnaire with demographic questions, Attitudes towards Professional Autonomy for Nurses Scale and Contextual Performance Scale (BPÖ) were used. SPSS 22.0 Program was used in data analysis.