Voleybol hakemlerinde karar verme becerisi ile bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişki
The relationship between decisional skill and cognitive emotion regulation in volleyball referees
  1. Tez No: 819826
  2. Yazar: EROL AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı profesyonel voleybol liglerinde voleybol hakemliği yapan hakemlerin karar verme becerileri ile bilişsel duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye A klasman (N=50), AB klasman (N=20), ve B klasman (N=150), voleybol liglerinde görev yapan 51'i kadın, 148'i erkek olmak üzere toplam 199 katılımcı, örneklem grubunu oluşturmuştur. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS v22.0 programında yapılmıştır. Katılımcılara“Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II”ve“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen verilerin analizinde, incelenen gruplar arasında bilişsel alt boyutları ve karar verme alt boyutları açısından anlamlı farklılık olup olmadığı parametrik test varayımları sağlandığından grup sayısı 2 iken Bağımsız Örneklem T Testi, grup sayısı 2'den fazla ise One Way ANOVA Testi ve karşılaştırma testlerinden Benferroni test kullanılmıştır. Ölçekler arasında ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon katsayısı ve önemlilik testi kullanılmıştır. Korelasyon katsayısı 0,39 ve altı zayıf ilişki ve 0,40-0,60 orta düzey ilişki olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the decision-making skills of the referees who are volleyball referees in professional volleyball leagues and their cognitive emotion regulation. The universe of the study consisted of Turkey A classification (N=50), EU classification (N=20), and B classification (N=150), a total of 199 participants, 51 female and 148 male, working in volleyball leagues. . The analysis of the obtained data was made in IBM SPSS v22.0 program.“Melbourne Decision Making Scale I-II”and“Cognitive Emotion Regulation Scale”were applied to the participants. In the analysis of the data obtained for the purpose of the research, parametric test Decrees were provided whether there were significant differences between the studied groups in terms of cognitive sub-dimensions and decision-making sub-dimensions, Independent Sample T Test was used when the number of groups was 2, One Way ANOVA Test if the number of groups was more than 2, and Benferroni test from comparison tests. Pearson correlation coefficient and materiality test were used to evaluate the relationship between the scales.Dec. The correlation coefficient was calculated as 0.39 and below weak relationship and 0.40-0.60 medium level relationship.