Bazı klinik biyokimya testlerinin referans aralıklarının direkt ve indirekt yöntemlerle belirlenmesi
Determination of reference intervals of some clinical biochemistry tests by direct and indirect methods
- Tez No: 819825
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT KOLDAŞ, PROF. DR. ALEV KURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: 18-65 yaşları arasındaki sağlıklı bireylerde 14 klinik biyokimya testinin referans aralıklarını belirlemek. Direkt ve indirekt yöntemler kullanılarak belirlenen referans aralıklarını birbirleriyle ve literatürle cinsiyet açısından karşılaştırmak. Materyal ve Metot: Uluslararası Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbı Federasyonu (IFCC)'nun önerileri doğrultusunda C28-A3 dokümanında belirtilen prosedürlere göre kabul ve dışlama kriterleri esas alınarak seçilen 302 referans bireyden kan alındı ve 14 klinik kimya testinin laboratuvarımızda mevcut analitik sistemlerle ölçümleri yapıldı. Laboratuvar Bilgi Sistemi (LIS)'ne kayıtlı test verilerine anormal sonuçların dışlanması için filtrasyon uygulandı. Analizler, direkt yöntemde MedCalc ve SPSS20 programları kullanılarak ve indirekt yöntemde Bhattacharya prosedürüne göre Bellview (1.2.6 Version) programıyla referans aralıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the reference intervals of 14 clinical biochemistry tests in healthy individuals aged 18-65 years. To compare the reference intervals determined using direct and indirect methods with each other and with the literature in terms of gender. Materials and Methods: In accordance with the recommendations of the IFCC, blood was drawn from 302 reference individuals selected on the basis of acceptance and exclusion criteria according to the procedures specified in document C28-A3, and measurements of 14 clinical chemistry tests were measured with the analytical systems available in our laboratory. Filtration was applied to the test data registered in the LIS to exclude abnormal results. Analyzes were performed using MedCalc and SPSS20 programs in the direct method and reference intervals were found using the Bellview (1.2.6 Version) program according to the Bhattacharya procedure in the indirect method.