Sigorta hukuku uyuşmazlıklarında arabuluculuk
Mediation in insurance disputes
- Tez No: 819884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ekonomik koşulların değişkenlik gösterdiği ülkemizde, sigorta uyuşmazlıklarının hızlı bir şekilde çözümlenmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına duyulan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Arabuluculuk, sigorta uyuşmazlıklarının çözümünde önemli bir yöntemdir. Arabuluculuk iradidir ve uyuşmazlık hakkında karar verme yetkisi uyuşmazlığın taraflarındadır. Sigorta uyuşmazlıklarının hızlı ve etkin bir şekilde çözümlenmesi için arabuluculuk önemli ve gerekli bir yoldur. Bu çalışmanın amacı sigorta uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesine ilişkin yasal düzenlemeleri incelemek ve arabuluculuğun uyuşmazlık çözümünde sağladığı avantajlara değinmektir. Bu çalışmada, önce“uyuşmazlık”kavramı açıklanmış, hangi uyuşmazlıklarının sigorta uyuşmazlığı olduğu anlatılmıştır. Sigorta uyuşmazlığının çözümünde alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına değinilmiş ve diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle arabuluculuk arasında bazı karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonrasında hangi uyuşmazlıkların arabuluculuğa elverişli olduğu tespit edilmiş ve ihtiyari arabuluculuk ile dava şartı arabuluculuğa ilişkin yasal düzenlemeler ele alınmıştır. Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan sigorta türleri ile bazı zorunlu ve ihtiyari sigortalara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmada arabuluculuk hakkında doktrindeki bazı tartışmalara yer verilmiş, bazı hukuki sorunlar hakkında görüşler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to quickly resolve insurance disputes where economic conditions varying. For this reason, the need for alternative dispute resolution methods is increasing day by day. Mediation is an important method in resolving insurance disputes. Mediation is voluntary and the authority to decide on the dispute is at the border of the dispute. Mediation is an important and necessary way to resolve insurance disputes quickly and effectively. The purpose of this study is to oversee the regulations regarding the mediation of insurance disputes and to address the advantages of mediation legality in dispute resolution. Before this content, the concept of“dispute”has been explained and it has been explained which disputes are insurance disputes. Alternative dispute resolution methods were mentioned in the resolution of insurance disputes and some were made comparatively between other alternative dispute resolution methods and mediation. Afterwards, it was determined which disputes have mediation and the legal regulations regarding voluntary mediation and mediation as required by the case were discussed. Investigations were made on the types of insurance in the Commercial Law and on some compulsory and optional insurances. In this content, some discussions in the doctrine about mediation are included, and discussions of opinions on some legal issues.