Sigorta hukukunda alternatif uyuşmazlık çözüm yolları
Alternative in insurance law dispute resolutions
- Tez No: 806958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Son yüzyılda ekonomide ve teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, insanlar arasında iletişim ve etkileşimin artmasına, sosyal ilişkilerin gelişmesine sebep olmuştur. İnsanların kolaylıkla iletişim kurarak etkileşim halinde olması, uyuşmazlıkların ve çatışmaların artmasını da beraberinde getirmiştir. Yaşanan uyuşmazlıkların çözümünün tamamının mahkemeler önünde çözülmeye çalışılması ise mevcut sistemde yetersizliklerin ortaya çıkmasına ve yargılamaların çok uzun sürmesine sebep olmuştur. Bu nedenle devlet yargılamasının yerine geçmeyen ancak yargılamadaki yükün hafiflemesini sağlayan alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle daha az masraflı ve daha kısa sürede sonuç alınması sebebiyle ülkemizde alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla birlikte Sigorta hukuku alanında yaşanan uyuşmazlıkların kısa sürede sonuca bağlanması bu noktada sigortacılık sektörüne duyulan güven için önem arz etmektedir. Atfedilen bu önem neticesinde, çalışmanın amacı sigorta hukukunda alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının tek bir çalışma başlığı altında toplanarak bütüncül bir şekilde tanınması, yaygınlaşması ve uygulamada karşılaşılacak hususlar hakkında güncel bilgi sahibi olunmasıdır. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının sigorta hukukunun temel ilkelerine yaraşır bir şekilde işleyebilmesi için çalışmada öncelikle genel olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ele alınmış, daha sonra sigorta hukukunda alternatif uyuşmazlık çözüm yolları olan arabuluculuk, sigorta tahkim, tüketici hakem heyeti, hakem-bilirkişi kurumları tek tek açıklanarak en son güncel gelişmelere de yer verilerek, yargı kararları ve doktrinde yapılan eleştirilerle birlikte değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development in economy and technology in the last century has led to an increase in communication and interaction between people and the development of social relations. The fact that people interact easily by communicating has brought about an increase in conflicts and disagreements. Trying to resolve all disputes at courts has led to the emergence of inadequacies in the current system and the long duration of the proceedings. Therefore, there is a need for alternative dispute resolution methods, which do not replace state proceedings, but provide relief from the burden in the proceedings. The interest in alternative dispute resolution methods in our country is increasing day by day, especially because it is less costly and results are obtained in a shorter time. At this point, it is important for the trust for insurance sector that the disputes in the field of insurance law are resolved in a short time, together with alternative dispute resolution methods. As a result of this ascribed importance, the aim of the study is to gather the alternative dispute resolution methods in insurance law under a single study title, to be recognized in a holistic way, to become widespread and to have up-to-date information about the issues to be encountered in practice. In order for alternative dispute resolution methods to work in accordance with the basic principles of insurance law, first of all, alternative dispute resolution methods were discussed in general, then mediation, insurance arbitration, consumer arbitration board, arbitrator-expert institutions, which are alternative dispute resolution methods in insurance law, were explained one by one and the evaluation was made together with the criticisms made in the judicial decisions and doctrine by including the latest current developments.