Sigorta uyuşmazlıklarında arabuluculuk ve tahkim
Mediation and arbitration in insurance disputes
  1. Tez No: 864092
  2. Yazar: İLKNUR ÇAVDAR KISACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sigorta sözleşmeleri, insanın hayat içinde karşılaşabileceği rizikolar ve onların yıkıcı etkisinden kurtulmak için yapılan sözleşmelerdir. Bu sözleşmeye taraf olan sigorta şirketi riziko meydana gelene kadar rizikoyu taşımakla, riziko meydana geldiğinde ise doğan zararı gidermekle yükümlüdür. Sigortalı meydana gelen riziko sonrasında zararının bir an önce giderilmesini isteyebilir. Fakat zararın giderilmesi ve sigorta şirketinin ödeme yapması her zaman kolay olmaz. Taraflar arasındaki sigorta sözleşmesinden kaynaklanan çeşitli uyuşmazlıkların çözümü için devlet mahkemelerine başvurulsa da mahkemelerdeki iş yükü fazlalığı ve bu alanda özel ihtisas mahkemesinin olmayışı yargılamanın makul sürede tamamlanmasına engel olmaktadır. Oysaki söz konusu uyuşmazlığın hızlı şekilde çözülmesi ve sigortalının zararının bir an önce giderilmesi sigorta sözleşmesine taraf olan sigortalı için mühimdir. Bu nedenle devlet yargısına alternatif çözü yolları geliştirilmiştir. Hukukumuzda ise sigorta uyuşmazlıkları arabuluculuk ve tahkim kurumları ile de çözülebilmektedir. Bu kurumlardan hangisinin tercih edileceği hususunda ise önemli olan tarafların süreç sonunda hangi sonucu elde etmek istediklerine göre değişmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde sigorta sözleşmesi, tarafların hak ve yükümlülükleri üzerinde durulurken, ikinci bölümde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri arabuluculuk ve tahkim temelinde incelenmiş ve üçüncü bölümde ise sigorta uyuşmazlıklarının arabuluculuk ve tahkim yolu ile nasıl çözüme kavuşturulacağı açıklanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise her iki kurumun uyuşmazlıkların çözümüne etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance contracts are the risks that a person may face in life and the contracts they have made to get rid of their destructive effects. The insurance company, which is a party to this agreement, is obliged to bear the risk as much as the risk occurs, and to compensate for the damage caused when the risk occurs. The insured may request that the damage be repaired as soon as possible after the risk occurs. But it is not always easy to recover the damage and make the insurance company pay. Although various disputes arising from the insurance contract between the parties are appealed to the state courts for resolution, the workload overload in the courts and the lack of a special specialized court in this area prevent the trial from being completed Decently. However, it is important for the insured, who is a party to the insurance contract, to resolve the dispute in question quickly and to eliminate the insured's damage as soon as possible. For this reason, alternative solutions to the state judiciary have been developed. In our law, insurance disputes can also be resolved through mediation and arbitration institutions. As for which of these institutions will be preferred, what is important depends on what result the parties want to achieve at the end of the process. While the first part of our study focused on the insurance contract, the rights and obligations of the parties, the second part examined alternative dispute resolution methods based on mediation and arbitration, and the third part explained how to resolve insurance disputes through mediation and arbitration. In the conclusion section of the study, the effect of both institutions on the resolution of disputes was evaluated.