A Natural language system
Bir doğal dil sistemi
  1. Tez No: 8199
  2. Yazar: PINAR AYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜREN GÖKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET BÎR DDCAL DİL SİSTEMİ Pınar Ay er Bilgisayar Mühendisliğinde Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı : Doç. Dr. Müren Gökeri Aralık 19B9, XII + E42 sayfa Bu tezde doğal dili anlayan ve üzerinde işlem yapabilen bir doğal dil sistemi. NLS, tasarlanıp kısmen gerçekleştirilmiştir. Bu sistem, İngiliz dilindeki bir metni girdi olarak kabul edip bilgiyi depolayabi lmekte ve bu bilgiye dayanarak sorulara yanıt verebilmektedir. Bütün sistem tasarlanmış ve yanıt verme bölümü dışında gerçekleştirilmiştir. Durum grameri ile tanımlanmış cümlelerin gösteriminde anlam ağları kullanılmıştır. Bir doğal dil sisteminde, bilginin gösterimi çok önemlidir. Bu tezde, yukarıdakilere ek olarak, temel gösterim yöntemleri de özet lenmişt ir. Anahtar sözcükler bilgi gösterimi, doğal dil anlama, genişletilmiş dönüşüm ağları, anlam ağları, durum grameri, akıl yürütme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NATURAL LANGUAGE SYSTEM Pınar Ayer M.S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Müren Gökeri December 19B9, XII + E4E pages In this thesis, a natural language, the NL5, has been designed and partially implemented to understand and manipulate language and be capable of accepting input in English language text, storing knowledge, reasoning and answering questions based on the knowledge and generating responses. The reasoning and question-answering part has not yet been implemented. Semantic networks have been used to represent the sentences defined by case grammars. In a natural language system, the way of representing knowledge is very important. In this thesis, in addition to the above, a brief explanation of the basic knowledge representation methods has also been given. Keywords knowledge representation, natural language understanding, augmented transition networks, semantic networks, case grammar, reasoning i i i