Avrupa ürün sorumluluğu direktifi ile karşılaştırmalı olarak7223 sayılı ürün güvenliği teknik düzenlemeler kanunu uyarınca ürün sorumluluğu
Comparatively with the European product liability directive, product liability according to product safety technical regulations law no. 7223
- Tez No: 819904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Ürün sorumluluğu, piyasaya sürülmüş olan ayıplı bir ürünün sebep olduğu kişilere ve eşyalara gelen zararlardan, ürünün üreticisinin veya üretici gibi sorumlu olan kişilerin tazminat sorumluluğunu ifade etmektedir. Günümüz sorumluluk hukukundaki hâkim anlayışa göre ürün sorumluluğu, kusurdan bağımsız akit dışı bir sorumluluktur. Ürün sorumluluğu, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri hukukunda ortaya çıkmıştır. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri hukukundan etkilenen Avrupa Topluluğu tarafından 85/374 sayılı Direktif ile Avrupa hukukunda da pozitif düzenleme altına alınmıştır. Türk hukuku açısından ürün sorumluluğu geçmişten günümüze problemli hukuki düzenlemelere konu olmuştur. Kanunkoyucu Avrupa'daki gelişmeleri takiben ve Avrupa Birliği'ne üyelik başvuru süreci ile birlikte hukukun uyumlaştırılması ve tüketicilerin etkin şekilde korunması için 4077 sayılı mülga Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna yaptığı bir ekleme ile hukukumuzda ilk kez ürün sorumluluğunu düzenlemiştir. İlgili düzenlemeler hukukumuz açısından amaçlarına ulaşamamış ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile yürürlükten kaldırılmış, böylece Türk hukukunda ürün sorumluluğu açısından bir boşluk meydana gelmiştir. 7223 sayılı Ürün Güvenliği Teknik Düzenlemeler Kanunu 6. maddesi ile üreticinin, uygunsuz ürünler nedeniyle kusursuz sorumluluğunu düzenleyerek bu boşluğu ortadan kaldırmıştır. Ne var ki ilgili düzenleme kamu hukukuna ilişkin ürün güvenliği ile özel hukuka ilişkin ürün sorumluluğunu bir arada düzenleyerek bir takım sorunlara neden olmuştur. Çalışmamız kapsamında ilgili kanun ile düzenlenen ürün sorumluluğu tazminatı Avrupa hukuku ile karşılaştırmalı bir perspektif ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Product liability refers to the indemnity obligation of the producer of the product or those responsible, such as the producer, for damages to persons and goods caused by a defective product put on the market. According to the prevailing understanding in today's liability law, product liability is a non-contractual liability independent of fault. United States of America is the first country that legislated product liability. Soon after, with the influence of the US law, it was regulated in European law with a Directive No. 85/374, legislated by the European Community. In terms of Turkish law, product liability has been the subject of problematic legal regulations from past to present. Following the developments in Europe and with the application process for membership to the European Union, the legislator has regulated product liability for the first time in our law with an addition to the abolished Consumer Protection Law No. 4077. The relevant regulations could not reach their goals in terms of our law and were repealed by the Act on Consumer Protection No. 6502, thus creating a legal gap in Turkish law in terms of product liability. With Article 6 of the Product Safety Technical Regulations Act No. 7223, this legal gap has been eliminated by regulating the strict liability of the producer due to noncompliant products. However, the relevant regulation caused some problems by arranging product safety related to public law and product liability related to private law together. Within the scope of our study, product liability compensation regulated by the relevant law has been examined with a comparative perspective with European law.