Ürün sorumluluk sigortasında teminatın kapsamı
Product liability insurance coverage
- Tez No: 941566
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Ürün sorumluluk sigortası, ürünün piyasaya sürülmesinden sonra sebep olabileceği zararlara karşı üreticileri ve ürün sorumluluk hukuku kapsamında üretici gibi sorumlu tutulan kişileri korumayı ve aynı zamanda tüketici güvenliğini sağlamayı amaçlayan özel bir sorumluluk sigortası türüdür. İlk kez İngiltere'de ortaya çıkmış, zamanla ABD, Avrupa ve Türkiye'de uygulanmaya başlamıştır. Başlangıçta sadece yüksek riskli sektörlerde kullanılırken, günümüzde teknolojik gelişmeler ve küreselleşmenin etkisiyle hemen her sektörde önemli hâle gelmiştir. Avrupa Birliği'nin Ürün Sorumluluk Direktifini reformu ve Türkiye'de 7223 sayılı Kanun'un kabulü ise bu sigortanın yasal altyapısının güçlendirilmesi ihtiyacını bir kere daha gündeme getirmiştir. Bu doğrultuda çalışma, ürün sorumluluk sigorta teminatını yalnızca Türk Hukuku bakımından değil; Alman, İngiliz ve Amerikan hukuk sistemleriyle karşılaştırmalı olarak, 2024/2853 sayılı yeni Avrupa Birliği Ürün Sorumluluk Direktifi ve 7223 sayılı Kanun hükümleri de dikkate alınarak hazırlanmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada; ilk olarak ürün, üretici ve sorumluluğun kapsamına giren diğer aktörler tanımlanmakta, ardından ürün sorumluluk sigortasına ait geleneksel teminat yapısı ile bu kapsam içerisine giren zararlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, teminatı genişleten ve daraltan hükümler oldukça detaylı bir şekilde ele alınmış, son bölümde ise sigorta olayının meydana gelme zamanı, zamanaşımı, coğrafi kapsam ve sigorta bedeli gibi teknik hususlar karşılaştırmalı bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, uluslararası uygulamalardan yararlanarak teminatın kapsamını detaylı bir biçimde incelemek ve Türk hukukuna özgü, işlevsel ve uygulanabilir bir ürün sorumluluk sigortası modeli geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Product liability insurance is a distinct form of liability insurance that aims to protect manufacturers and other parties deemed liable under product liability legislation from damages that may arise after a defective product has been released to the market. This insurance was initially developed in the UK and subsequently adopted in the US, Europe, and Turkey. Originally, its provision was restricted to high-risk industries. However, due to increasing globalisation and rapid technological progress, it has become relevant across nearly all sectors. Recent legislative developments, particularly the adoption of the new EU Product Liability Directive 2024/2853 and Turkey's Code 7223 have renewed attention on the need to reinforce the legal infrastructure governing this type of insurance. The present study aims to comprehensively examine the scope of product liability insurance coverage under Turkish law, in comparison with the legal systems of Germany, the UK, and the US. The analysis is structured in four sections. The first section provides a conceptual framework, defining the terms“product”,“manufacturer”, and other relevant entities. The subsequent section explores the standard coverage elements and types of damages typically insured. The third part examines clauses that are either extensions or limitations of coverage. The fourth part of the study compares technical aspects, including the occurrence of the insured event, limitation periods, territorial scope and aggregate limit of indemnity. By integrating international practices and current legislative developments, the study ultimately aims to propose a functional and adaptable model of product liability insurance suited to the Turkish legal context.