Beyaz dut (Morus alba) ve karadut (Morus nigra) yaprak çözütleri üzerine antioksidan ve antimikrobiyal çalışmaları
Antioxidant and antimicrobial studies on white mulberry (morus alba) and black mulberry (Morus nigra) leaves
- Tez No: 284200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SABİH ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda gerek gıdalarda gerekse insan metabolizmasındaki işlevselliği nedeniyle antioksidanlara olan ilgi fazlasıyla artmıştır. 1954'te 3,5-di-tert-4-butil hidroksitoluen (BHT) ve tert-butil hidrokinon (TBHQ) gıdalarda raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Fakat sentetik antioksidanların olası kanserojen etkileri büyüyen bir tepkiye neden olmaktadır. Bu nedenle sentetik antioksidanların yerine doğal antioksidanların kullanımı için genel bir istek mevcuttur.Bu çalışmada Beyaz Dut (Morus alba) ve Karadut (Morus nigra) yapraklarının farklı çözücü özütlerinin hücre dışı (in vitro) şartlarda antioksidan aktiviteleri ve antimikrobiyal aktviteleri belirlendi. Artan polariteyle sırasıyla hekzan, etil asetat, metanol ve su kullanılarak takip eden özütleme yapıldı. Özütlerin antioksidan aktiviteleri ß-karoten-linoleik asit sistemi, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) serbest radikal giderim, indirgeme gücü ve şelatlama kapasitesini kapsayan dört farklı test sistemiyle belirlendi. Ayrıca özütlerin toplam fenolik ve flavonoit bileşik miktarı da belirlendi.İki türde de en yüksek antioksidan aktivitesi en polar çözgen olan su özütlerinde hesaplanmıştır. Morus alba ve Morus nigra yapraklarının aktiviteleri ß-karoten-linoleik asit sistemine göre sırasıyla %94,77-93,38 ölçüldü. DPPH serbest radikal giderim aktivitesine göre %74,34-78,25 indirgeme gücü 0,422-0,482 (?max 700nm) ve şelatlama kapasitesi %89,90-92,73 olarak belirlenmiştir.Antimikrobiyal çalışmalarında 11 adet bakteri 1 adet mikrofungus kullanıldı. Bunlar: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Enterobacter aerogenes, Sarcina lutea, Salmonella typhimurium, Enterococcus faecalis, Enterobacter cloacae, Staphylococcus epidermidis ve bir mikro fungus olan Candida albicans'tır. Çalışmamız sonucunda sadece metanol özütlerinin bu bakterilere karşı etkili olduğu belirlenmiştir. Bakterilere karşı etkili olan özütlerde Minimum İnhisyon Konsantrasyonu'da hesaplanmıştır. Buna göre en düşük derişim Morus alba'nın Staphylococcus epidermidis bakterisine karşı gösterdiği inhibisyonda ölçülmüştür (0,625 mg/mL).
Özet (Çeviri)
In recent years, antioxidants attracted great interests due to their role about food and human metabolism. In 1954 use of 3,5-di-tert-4-butyl hydroxytoluene (BHT) and tert-butyl hydroquinone (TBHQ) was started to extend foods? expiry date. But use of these synthetic antioxidants causes great concern because of their potantial cancerogenic effects. Therefore there is an increase for the use of natural antioxidants instead of these synthetic variants.In this work antioxidant and antimicrobial activities of extracts obtained from White Mulberry (Morus alba) and Black Mulberry (Morus nigra) leaves extracted by using different various solvents studied. n-hexane, etil acetate, methanol and water were used in the given sequence and continuous extraction procedure was applied. The antioxidant activity was determined by four differrent test systems: ß-Carotene-linoleic acid, 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging activity, reducing power and metal chelation capacity). Total fenolic and flavonoid compounds amount was also determined.A maximum antioxidant was determined activity in water extracts of both species. The antioxidant activity of Morus alba and Morus nigra leaves are given respectively: ß-Carotene/linoleic acid %94,77-93,38 DPPH radical scavenging activity %74,34-78,25 reducing power 0,422-0,482 (?max 700nm) metal chelation capacity %89,90-92,7311 species bacteria and 1 microfungi were used in this work. They are: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Enterobacter aerogenes, Sarcina lutea, Salmonella typhimurium, Enterococcus faecalis, Enterobacter cloacae, Staphylococcus epidermidis and micro fungi Candida albicans. Only methanol extracts showed antimicrobial activity. These extracts were also used to determine Minimum Inhibition Concentration (MIC). According to MIC results methanol extract of Morus alba has showed maximum inhibition against Staphylococcus epidermidis bacteria (0,625 mg/mL).