3-metilkolantren ve bütil hidroksitoluen ile indüklenmiş rat akciğer dokusunda ki-ras ekson 2 gen mutasyon analizi
Analysis of ki-ras exon 2 gene mutations in 3-methylcholanthrene and butylated hydroxytoluene-induced rat lungs
  1. Tez No: 138371
  2. Yazar: FİKRİYE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZTÜRK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
68 6. ÖZET Bu çalışmada, bir grup rata (Rattus norvegicus wistar albino) kanser indükleyici ajanlardan 3-Metilkolantren (MCA) 40 mg/kg dozda haftada bir kez, altı hafta boyunca ; diğer grup rata bir antioksidan olan Bütil hidroksitoluen (BHT) 200 mg/kg dozda yine haftada bir kez olmak üzere altı hafta boyunca ve bir başka gruba ise tek doz 3-Metilkolantren (40 mg/kg) ardından haftada bir kez altı hafta boyunca Bütil hidroksitoluen (200 mg/kg) intraperitonal olarak uygulandı. 26 hafta sonra ratlar servikal dislokasyon yolu ile öldürülerek akciğer dokuları alındı. Daha sonra ratlarm akciğerleri sintigrafik, radyolojik ve morfolojik olarak değerlendirildi. Dokulara DNA izolasyonu yapıldıktan sonra Ki- ras ekson 2 geni Polimeraz zincir reaksiyonu- tek zincir konformasyon polimorfizmi- DNA sekans yöntemiyle incelendi. Ancak yapılan incelemeler sonucunda Ki- ras ekson 2 geninde herhangi bir mutasyon tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
69 7. SUMMARY Analysis of Ki-ras Exon 2 Gene Mutations In 3-Methylcholanthrene and Butylated Hydroxytoluene-Induced Rat Lungs In this study, a group of rats (Rattus norvegicus wistar albino) were given one cancer induced agents once a week with a 3-Methycholanthrene (MCA) 40 mg/kg dose and this continued for 6 weeks; while the other group of rats were given antioxidant agent Butylated hydroxytoluene (BHT) 200 mg/kg once a week again for 6 weeks. For the other dual experimental group rats were given a single dose of MCA 40 mg/kg and then BHT 200 mg/kg intraperitoneally for 6 weeks. After 26 weeks all rats were killed and lung tissues were taken for genomic DNA isolation. On the other hand rat tissues were evaluated radiological and scintigraphically for possible tumoral lesions. After applying DNA isolation to the tissues, K/-ras exon 2 gene was analyzed by Polymerase chain reaction-Single strand conformation poh/morphism-DNA sequencing analysis method. However, as a result of these investigation no mutation was seen in the Ki-ras exon 2 gene.