Bilgisayarlı görü tabanlı AutoML platformu geliştirilmesi
Development of computer vision based AutoML platform
  1. Tez No: 819929
  2. Yazar: BURAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUĞ BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojik gelişmeler ve bilimsel araştırmalarla sayesinde veri üretiminde ki hızlı artış, Makine Öğrenimi (ML) vb. yeni veri analiz araçlarının geliştirilmesine neden olmaktadır. ML, geleneksel mühendislik yöntemlerine bir alternatiftir ve çözüm elde etmek için sorunun saha bilgisini gerektirmez. Bununla birlikte, ML algoritmaları karmaşık olabilir ve bunları etkili bir şekilde kullanmak için uzman bilgisi gereklidir. Bu soruna çözüm bulmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Makine öğreniminin uygulanabileceği birçok alan ve sorun vardır. Araştırmamızı Bilgisayarlı Görü ve AutoML kullanılarak çözüm elde edilebilecek sorunlarla sınırlı tutmaktayız. Sınıflandırma, Obje Tespiti ve Segmentasyon sorunlarını çözmek için AutoML ve Görü tabanlı çözümler kullanılmaktadır. Hedefimiz, herhangi bir uzmanın müdahalesi olmadan çalışacak bir platform geliştirmektir. Kullanıcılar veri setlerini yükleyip, istedikleri yöntemi seçip ve başka hiçbir müdahalede bulunmadan modellerini eğitebilmektedirler. Eğitim süreci bittikten sonra, kendi donanımlarıyla gerçek zamanlı bir şekilde platform üzerinden aktarım yapıp modellerini kullanabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in data generation with technological developments and scientific research has led to the development of new data analysis tools, including Machine Learning(ML). ML is an alternative to conventional engineering methods and it does not require field knowledge of the problem to obtain solutions. However, ML algorithms can be complex, and expert knowledge is required to use them effectively.Various methods have emerged to answer this problem. There are many areas and problems where machine learning can be applied. We have limited our research to the problems that can be solved by computer vision and AutoML. We use the AutoML and vision based approach to achieve a solution for classification,object detection and segmentation tasks. Our aim was the develop a platform that works without expert intervention. Users loads the dataset and choose the tasks that they want and without touching anything they can train their model. When training has done, they can stream it in real time with their own hardware.