Demystifying language teachers' cultural diversity knowledge and beliefs through deep symbolic interactionism
Derin sembolik etkileşimcilik yoluyla dil öğretmenlerinin kültürel çeşitlilik bilgi ve inançlarının açığa çıkarılması
  1. Tez No: 819930
  2. Yazar: HARUN SERPİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRANCOIS VICTOR TOCHON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wisconsin-Madison
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, öğretmen olgusunu daha iyi anlamak için fenomenolojik araştırma yöntemini kullanmaktadır. çeşitlilik yaklaşımı. Nitel veriler Seidman'ın fenomenolojik görüşme protokolü kullanılarak toplanmış ve ardından tematik kodlama ve kavramsallaştırma yoluyla analiz edilmiştir. Katılımcılar, bir Orta Batı Üniversitesi dil eğitimi programında görev yapan sekiz eski ve mevcut dil öğretmeninden oluşmaktadır. Sembolik Etkileşim Teorisi (SI) ve Derin Yaklaşımı (DA) kullanan bu çalışma, aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışmaktadır aşağıdaki temel soruya yanıt aramaktadır: Dünya dili öğretmenleri, yaşadıkları deneyimlerin merceğinden, kültürel çeşitliliğe ilişkin bilgi ve inançlarını nasıl oluşturduklarını nasıl açıklamaktadır? Bu çalışmadan elde edilen bulgular, öğretmenlerin kültürler arası deneyimlere sahip olmasının önemini ve öğrenci çeşitliliğini başarılı bir şekilde ele alabilmeleri için onlara yeterli sosyal ve kurumsal desteğin verilmesi gerektiğini gösteren önceki araştırma bulgularını desteklemektedir. Bu çalışmanın, birbirini tamamlayan iki kavramsal çerçeve olan SI ve DA'yı sentezleyerek öğretmenlerin çeşitlilik bilgisi ve inanç oluşumu hakkında yeni bir bakış açısı sunarak literatüre katkıda bulunması beklenmektedir. Bulgular, öğretmenlerin sembolik etkileşimci deneyim yapılarının, kişisel eylemlilik ile belirli yerel bağlamlarda mevcut olan sosyokültürel faktörler arasındaki dinamik etkileşim yoluyla şekillendiğini ve“ben”ve“derin ben”olarak geçmiş ve gelecekteki benlik algıları tarafından yönlendirildiğini göstermektedir.Öğretmenlere farklı kültürlerden insanlarla yüzyüze iletişim kurma fırsatlarının sağlanması, ebeveynlerin ve toplumun okullaşma süreçlerine dahil edilmesi, kültürel değişim programları düzenlenmesi ve çok çeşitli sosyo-kültürel perspektiflerle derinlemesine kişisel etkileşimleri kolaylaştırmak için diğer ülkelere turistik olmayan ziyaretler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study uses a phenomenological study design to better understand the phenomenon of teacher approach to diversity. Qualitative data were collected using Seidman's phenomenological interview protocol and then analyzed through thematic coding and conceptualizing. Participants included eight former and current language teachers of a Midwest University language education program. Using Symbolic Interaction Theory (SI) and Deep Approach (DA), this study attempts to help answer the following primary question: Through the lens of their lived experiences, how do world language teachers explain the ways they have formed their knowledge and beliefs regarding diversity? Findings from this study support previous research findings demonstrating the importance of having cross-cultural experiences for teachers and the need for giving them adequate social and institutional support to successfully address learner diversity. This study is expected to contribute to the literature by offering a new perspective about teacher diversity knowledge and belief formation by synthesizing two complementary conceptual frameworks of SI and DA. Findings suggest that teachers' symbolic interactionist experience constructions are shaped through the dynamic interplay between personal agency and the sociocultural factors present in specific local contexts, driven by their past and future perceptions of the Self as“I”and“me”. Suggestions include providing opportunities for teachers to have real-time interpersonal communication with people from diverse cultures, involving parents and community in the schooling processes, organizing cultural exchange programs and non-touristic visits to other countries to facilitate indepth personal interactions with a wide range of socio-cultural perspectives.