Bazı distilasyon sularının hüsnüyusuf ve kasımpatı kesme çiçeklerinde vazo suyu olarak kullanımının hasat sonrası kalite ve enzim aktivitesi üzerine etkileri
The effects of using some distillation waters as vase water in cut flowers of sweet william and chrysanthemum on postharvest quality and enzyme activity
- Tez No: 819955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada bazı distilasyon sularının Hüsnüyusuf (Dianthus barbatus) ve Kasımpatı (Chrysanthemum sp.) kesme çiçeklerinde vazo suyu olarak kullanımının hasat sonrası kalite ve enzim aktivitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada vazo ömrü (gün) için 0. 3. 6. 9. ve 12. günlerde pomolojik özellikler, kolorimetrik renk analizleri, duyusal analizler, antosiyanin miktar ve degredasyonu, poligalakturonaz enzim aktivitesi analizleri yapılmıştır. Hüsnüyusuf kesme çiçeğinde en uzun vazo ömrü (gün) kontrol (saf su) ve melisa distilasyon suyu uygulamalarında 15 gün olarak elde edilmiştir. Ağırlık değişimi Hüsnüyusuf ve Kasımpatı kesme çiçeklerinde en fazla biberiye distilasyon suyu uygulamasında olduğu belirlenmiştir. Toplam solüsyon alımı Hüsnüyusuf kesme çiçeğinde en fazla analizin 12. gününde kontrol (saf su) uygulamasında % 32.7, Kasımpatı kesme çiçeğinde ise en fazla analizin 12. gününde Biberiye distilasyon suyu uygulamasında % 28.67 olarak görülmektedir. Hüsnüyusuf ve Kasımpatı kesme çiçeğinde genel görünüm için yapılan değerlendirme sonucunda Melisa distilasyon suyunun etkisi kontrole göre en yakın değerde olduğu saptanmıştır. Defne distilasyon suyunun oda kokusu için yapılan analizler sonucunda diğer uygulamalara göre daha oda kokusu değerinin en fazla olduğu belirlenmiştir. Çalışmada uygulanan farklı solüsyon ortamlarının tıbbi ve aromatik bitkilerden yağ elde ettikten sonra kalan distilasyon sularının kesme çiçeklerde vazo solüsyonu olarak kullanılmasının uygun görülmüştür. Çalışma sonucunda Hüsnüyusuf ve Kasımpatı kesme çiçeklerinde Melisa distilasyon suyu önerilebilir. Kesme çiçek kalitesi ve genel görünümün korunabildiği en uygun solüsyonun Melisa distilasyon suyu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using some distillation waters as vase water on Sweet William (Dianthus barbatus) and Chrysanthemum (Chrysanthemum sp.) cut flowers on postharvest quality and enzyme activity were investigated. In the study, pomological characteristics, colorimetric colour analysis, sensory analysis, anthocyanin amount and degradation, polygalacturonase enzyme activity analyses were carried out on 0. 3. 6. 9. and 12. days for vase life (days). The longest vase life (days) in Sweet William cut flowers was 15 days in control (pure water) and lemon balm distillation water treatments. Weight change was highest in rosemary distillation water treatment in Sweet William and Chrysanthemum cut flowers. Total solution uptake was 32.7% in the control (pure water) treatment on the 12th day of the analysis in Sweet William cut flowers and 28.67% in the Rosemary distillation water treatment on the 12th day of the analysis in Chrysanthemum cut flowers. As a result of the evaluation made for the general appearance of Sweet William and Chrysanthemum cut flowers, it was determined that the effect of Melissa distillation water was closest to the control. As a result of the analyzes made for room odor of laurel distillation water, it was determined that the room odor value was the highest compared to other applications. After obtaining oil from medicinal and aromatic plants of different solution media applied in the study, it was deemed appropriate to use the remaining distillation waters as a vase solution in cut flowers. As a result of the study, Melissa distillation water can be recommended for cut flowers of Sweet William and Chrysanthemums. It has been observed that Melissa distillation water is the most suitable solution in which cut flower quality and general appearance can be preserved.