Mimarlıkta biyomalzeme kullanımının sürdürülebilirlik üzerine değerlendirilmesi
Evaluation of the use of biomaterials in architecture on sustainability
  1. Tez No: 819956
  2. Yazar: BUSE DEVRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN BEÇEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Endüstrileşme ile kentlerin büyümesi ve enerji ihtiyacının artması, 20. yy'ın ortalarında ekolojik yaklaşımların gelişmesine zemin oluşturmuştur. İnsanın ve yapılı çevrenin sebep olduğu çevresel sorunlara karşılık olarak mimarlık alanında sürdürülebilir yaklaşımlar ve uygulamalar geliştirilmiştir. Bunlara paralel olarak son yıllarda birçok sektörde olduğu gibi mimarlık alanında da biyomalzeme çalışmaları ve uygulamaları konusunda yapılan ilerlemeler görülmektedir. Biyomalzemeler sürdürülebilir, çevreye zarar vermeyen malzeme üretimi konusundaki yapılan çalışmaların bir bölümüdür. Biyomalzemeler kullanılarak; cephe elemanları, yalıtım malzemeleri gibi birbirinden farklı çalışmalar yapılmakta ve geliştirilmektedir. Biyomalzemelerin mimarlık dünyasında daha yaygın kullanılmasına yönelik, ülkemizde bu alanda yapılan çalışmaların daha çok sağlık, mühendislik gibi farklı disiplinlerde çalışılırken mimarlık alanında yapılan çalışmaların az olduğu, bu konu üzerinde çalışmaların geliştirilebileceği görülmüştür. Bu yüzden mimarlıkta biyomalzeme kullanımının sürdürülebilirlik üzerine değerlendirilmesi amacıyla birinci bölümde literatür taraması yapılarak literatürdeki boşluklar tespit edilmiştir ve tez çalışmasının amacı ve kapsamı, çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde sürdürülebilirlik kavramının tanımı tarihsel gelişimi ve ulusal ve uluslararası konferanslar açıklanmıştır. Sürdürülebilir yapı ve yapı malzemelerinin tanımı yapılarak, tarihsel gelişimi, özelliklerinin neler olduğu zaman çizelgesi oluşturularak incelenmiştir. Mimarlık ve biyoloji ilişkisi başlığında farklı disiplinler arası çalışmanın etkileri, mimari tasarım açısından; biyomimikri, biyofilik tasarım ve biyotasarım kavramları altında ele alınmıştır ve örnek projeler incelenmiştir. Malzeme üretimi açısından biyomalzemeler malzeme ekolojisi altında ele alınmış biyomalzemelerin gelişimi, tarihçesi sınıflandırılması ve örnek projeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde materyal ve yöntem bölümünde biyomalzemelerin mimarlık alanında kullanımı ulusal ve uluslararası projeler üzerinden incelenerek sürdürülebilir biyomalzeme inceleme kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde tez kapsamında çalışılmak istenilen konu hakkındaki bilgilerin genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The growth of cities with industrialization and the increase in energy needs laid the groundwork for the development of ecological approaches in the middle of the 20th century. In response to the environmental problems caused by man and the built environment, sustainable approaches and practices have been developed in the field of architecture. Parallel to these, in recent years, progress has been made in the field of architecture, as well as in many sectors, in the field of biomaterial studies and applications. Biomaterials are a part of the studies on the production of sustainable, environmentally friendly materials. Using biomaterials; Various studies such as facade elements and insulation materials are carried out and developed. While the studies in this field in our country are mostly studied in different disciplines such as health and engineering, it has been seen that there are few studies in the field of architecture and that studies on this subject can be developed. Therefore, in order to evaluate the use of biomaterials in architecture on sustainability, in the first part, the literature was searched and the gaps in the literature were determined and the purpose and scope of the thesis study and the method of the study were explained. In the second part, the definition of the concept of sustainability, its historical development and national and international conferences are explained. Sustainable building and building materials were defined and their historical development and characteristics were examined by creating a timeline. In the title of the relationship between architecture and biology, biomimicry in terms of architectural design is discussed under the concepts of biophilic design and biodesign, and sample projects are examined. In terms of material production, biomaterials were discussed under material ecology, and the development, history, classification and sample projects of biomaterials were examined. In the third chapter, in the material and method section, the use of biomaterials in the field of architecture has been examined through national and international projects and evaluated according to sustainable biomaterial examination criteria. In the conclusion part, the general evaluation of the information about the subject to be studied within the scope of the thesis is made.