Hisse senedi değerlemesi ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki şirketler üzerine uygulama
The Valuation of a common stock and application on some firms in the Istanbul Stock Exchange Market
  1. Tez No: 81998
  2. Yazar: OZAN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma bir hisse senedinin değerini bulma yöntemlerini anlatmaktadır. Bir hisse senedinin değeri çeşitli yollarla bulunabilir. Kullanılacak herhangi bir yöntemle bulunacak değer, hisse senedinin ucuz veya pahalı olduğu hakkında bize fikir verir. Bir şirketin değeri analiste ve kullanılan yönteme göre farklılık gösterir. Etkin bir piyasada hisse senedinin gerçek değeri piyasanın o hisse senedine biçtiği değerdir. Günümüzde IMKB'ye kote olmuş hisse senetlerinin değerleri aynı sektörlerdeki diğer firmalarla kıyaslama yöntemleriyle bulunmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada ise hisse senetlerinin değerleri, seçilen dört firma için, firmaya nakit akışları ve temettü yaklaşımlarıyla bulunmaya çalışılmıştır. Yapılan mini anketle yatırımcının borsaya bakış açısı belirlenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
İl ABSTRACT This study is about the valuation methods of common stocks. The value of a common stock can be found in many ways. By using one of these methods, we can have an idea about value of the stock whether it is cheap or expensive. According to the analyst and the method of valuation, the value of a common stock can differ highly. In an active market, the intrinsic value is the price that the market pays for it. Today, the value of common stocks, quoted in the Istanbul Stock Exchange Market, are found mostly by comparising these stocks against other stocks found in relative sectors. In this study the value of common stocks for four firms are tried to be found by free cash flow to the firm and dividend diccount models. At the end of the study with a mini questionnaire, investors' view about the Istanbul Stock Exchange Market is determined.