Teknik analiz yöntemiyle hisse senedi değerlemesi ve İMKB'de uygulamaları
Stock valuation with technical analysis and applications in ISE
- Tez No: 122538
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomisinin gelişip, büyümesinde fon arz edenler ile fon talep edenleri karşı karşıya getiren menkul değerler borsası çok önemli yer tutar. Bu tip borsalarda hisse senetlerini değerlemek için birçok yöntem ve analiz vardır. Bu çalışmayla hisse senedi değerleme analizlerinden Teknik Analiz'in İstanbul Menkul Değerler Borsası' ndaki uygulanabilirliğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Teknik Analiz yöntemi kapsamlı bir şekilde ele alınmış ve İstanbul Menkul Değerler Borsası'ndaki uygulanabilirliği sorgulanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde hisse senedi değerleme analiz yöntemlerine ve Teknik Analiz yönteminin temeli Dow Teorisi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde Teknik Analiz' de kullanılan hisse senedi fiyat grafiklerinin çeşitleri ve nasıl çizildikleri gösterilmiştir. Teknik Analiz yöntemini oluşturan temel bölümler; Üçüncü bölümde Trendler, dördüncü bölümde Formasyonlar ve beşinci bölümde Teknik Göstergeler hem İstanbul Menkul Değerler Borsası' nda hem de New York Menkul Değerler Borsası' nda bulunan hisse senedi grafikleri eşliğinde derinlemesine incelenmiştir. Son bölümde ise beş bölüm halinde incelenen Teknik Analiz yönteminin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda uygulanabilirliği bu borsadan seçilen hisse senetleri üzerinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT The stock market which gathers the suppliers and demanders of funds on the same platform plays an important role for the development of the economies. In such markets, there are different types of valuation and analysis methods of the stocks. In this work the target is to evaluate the applicability of Technical Analysis, one of these valuation methods, in the Istanbul Stock Exchange. By accomplishing this target the Technical Analysis method has been thoroughly discussed and the suitability of Technical Analysis concept in Istanbul Stock Exchange has been examined. In the first part of the paper the stock valuation analysis method and the Dow Theory which is the basic fundament of the Technical Analysis method has been emphasized and in the second part the various types of price charts has been discussed and it has been shown how the stock price charts is drawn which are used in the Technical Analysis method widely. The fundamental parts which consists of Technical Analyses methods: In the third part trends, in the fourth part formations and in the fifth part technical indicators have been deeply analyzed in the light of price charts of the stocks both in the Istanbul Stock Exchange and New York Stock Exchange and in the last part the applicability of the technical analyses method has been discussed by analyzing the stocks chosen from Istanbul Stock Exchange.