Altıncı sınıf elektriğin iletimi ünitesinin react stratejisi ile öğrencilerin akademik başarısına ve tutumuna etkisinin incelenmesi
The effect of sixth class conduction of electricity unit on academic success and attitudes of students with react strategy
  1. Tez No: 820004
  2. Yazar: LATİF GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6. sınıf 'Elektriğin İletimi' ünitesinin REACT stratejisiyle öğrencilere öğretiminin, öğrenmeye, öğrenmenin kalıcılığına, öğrenmenin geciktirilmiş kalıcılığına, öğrencilerin akademik başarıları ile öğrencilerin fen bilimleri dersine dair tutumlarına etkilerini incelemektir. Çalışmanın araştırma problemi:“REACT”stratejisinin, 6. sınıf öğrencilerinin 'Elektriğin İletimi' ünitesini öğrenmelerine ve öğrenmelerin kalıcılığına, geciktirilmiş kalıcılığına, öğrencilerin derslerdeki akademik başarıları ile fen bilimleri dersine dair tutumlarına etkisi bulunmakta mıdır?“ şeklindedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test, son test ve kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örnekleminde 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde Sakarya'ya bağlı Akyazı ilçesinde bulunan bir ortaokulun 6. sınıfında okumakta olan toplam 32 öğrenci yer almaktadır. Çalışmada ”Fen Bilimleri Dersi Altıncı Sınıf Yedinci Ünite Araştırma Testi“ ile ”Fene Yönelik Tutum Ölçeği" veri toplamak amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada ön test, son test, kalıcılık testi ve geciktirilmiş kalıcılık testi uygulanılan deney ve kontrol grupları bulunmaktadır. Deney grubu tarafında 3 haftalık süre ile REACT stratejisi temelinde hazırlanan ders planları ile dersler işlenirken kontrol grubu tarafında ise müfredata uygun olacak şekilde geleneksel yöntemlerle hazırlanan ders planları ile dersler işlenmiştir. REACT stratejisinin öğrencilerin fen bilimleri dersindeki akademik başarısı üzerindeki etkisini belirlemek maksadıyla her iki gruba da öncelikle ön test, ünite tamamlandığında son test, kalıcılık testi ve geciktirilmiş kalıcılık testi uygulanmıştır. Ayrıca 6. sınıfı okuyan öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarını tespit edebilmek maksadıyla öğrencilere tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerdeki neticelere göre deney grubu tarafında bulunan öğrencilerin akademik başarılarında ve tutumlarında kontrol grubu tarafında bulunan öğrencilere göre anlamlı farklılık belirlenmiştir. Bunun yanında öğrenmenin kalıcılığı ve öğrenmenin geciktirilmiş kalıcılığına ait puanlarda deney grubu lehine anlamlı farklılığın bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak REACT stratejisine uygun olarak derslerin işlenmesinin öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına, öğrenmenin kalıcılığına ve öğrenmenin geciktirilmiş kalıcılığına olumlu etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of teaching the 6th grade 'Conduction of Electricity' unit to students using the REACT strategy on learning, retention, delayed retention, students' academic achievement, and attitudes to the science course. Research problem of the study is: Does the REACT strategy have an impact on the learning of the 6th grade of the unit“Conduction of Electricity ”and the learning retention, the delayed permanence, the academic success of the students in the courses and their attitude towards science teaching? In the study, pre-test, post-test and quasi-treatment research structures with control groups, which are one of the quantitative research methods, were used. In the research sample, there are 32 students who study in the 6th grade of a secondary school which is located in Akyazı in Sakarya in the 2021-2022 school years. In the study,“Science Class Sixth Grade Seventh Unit Research Test”and“Attitude towards Science Scale”were used to collect data. There are experimental and control groups in which the pre-test, post-test, retention test and delayed permanence test has been performed in the research. While the experimental group was taught for 3 weeks with the lesson plans created according to the REACT strategy, the control group was taught with the lesson plans created according to the conventional methods of the curriculum. In order to determine the effect of the REACT strategy on the academic success of the students in the science course, the pre-test, post-test, retention test and delayed permanence test were administered to both groups when the unit was completed. In addition, students were applied an attitude scale to determine sixth graders' attitudes towards science education. According to the results of the data obtained, a significant difference in the academic performance and attitudes of the students of the experimental group compared to the students of the control group was noted. In addition, it was found that there was a significant difference in favour of the experimental group in the ratings of learning permanence and delayed learning permanence. As a result, it has been determined that the teaching of the lessons in accordance with the REACT strategy has a positive effect on the academic achievement of the students, their attitudes towards the science lesson, the permanence of learning and the delayed permanence of learning.