İlköğretim okulu öğretmenlerinin iş doyumu
The Primary school and junior high school teacher's job satisfaction in compulsory education
  1. Tez No: 82001
  2. Yazar: İLHAN GÜNBAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu araştırmada iş doyumu ve bunun etkenlerine verilen önem açısından sınıf ve branş öğretmenlerinin görüşleri ve bunların cinsiyet, yaş, kıdem ve öğrenim durumları açılarından farklılık gösterip göstermediği bulunmaya çalışılmıştır. Malatya kent merkezindeki 33 ilköğretim okulunda görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinden alınan 221 kişilik örnekleme araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket uygulanmıştır. Öğretmenlerin“iş ve niteliği”,“yönetim ve denetim biçimi”,“ödentiler”,“yükselme, eğitim, yetiştirme ve geliştirme olanakları”,“çalışma koşulları”ve“çalışanlar arası ilişkiler”konularına ilişkin algı ve beklentilerinin farkı iş doyumu olarak alınmış, iş doyumu etkenlerine verdikleri önem düzeyi konusundaki algıları da belirlenmiştir. Verilerin çözümlenmesi için Bir Yönlü Varyans Analizi, İki Aritmetik Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, ve Tukey HSD Testi kullanılmıştır. Sınıf ve branş öğretmenleri“yönetim ve denetim biçimi”ve“çalışanlar arası ilişkiler”etkeninde“çok yüksek”;“iş ve niteliği”ve“yükselme, eğitim, yetiştirme ve geliştirme olanaklarında ”yüksek“; ”çalışma koşullarında“orta”ve“ödentiler”iş doyumu etkeninde“düşük”düzeyde iş doyumu sağladıklarını belirtmişlerdir. Sınıf ve branş öğretmenlerinin iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Erkek öğretmenler“yönetim ve denetim biçimi”,“çalışma koşullan”ve“ödentiler”iş doyumu etkenlerinde kadınlardan daha fazla iş doyumu göstermişlerdir. Üst yaş grubundaki öğretmenler alt yaş grubundakilerden“ödentiler”ve“çalışma koşulları”iş doyumu etkenlerinde daha fazla doyum göstermişlerdir. Kıdemi fazla olan öğretmenler kıdemi az olanlardan“çalışma koşullan”iş doyumu etkeninde daha fazla doyum göstermişlerdir. Öğrenim durumu yüksek olan öğretmenler ise öğrenim durumu daha düşük olanlardan“çalışanlar arası ilişkiler”iş doyumu etkeninde daha az doyum göstermişlerdir. Sınıf ve branş öğretmenleri“ödentiler”ve“çalışma koşulları”etkenlerini iş doyumları açısından“pek çok önemli”;“iş ve niteliği”,“yönetimve denetim biçimi”,“çalışanlar arası ilişkiler”ve“yükselme, eğitim, yetiştirme ve geliştirme olanakları”etkenlerini ise“çok önemli”bulduklarını belirtmişleridir. Bunun yanı sıra“çalışanlar arası ilişkiler”iş doyumu etkeninde sınıf öğretmenlerinin iş doyum puanı branş öğretmenlerinden daha yüksektir. Erkek öğretmenler“çalışanlar arası ilişkiler”iş doyumu etkenine kadın öğretmenlerden daha fazla, üst yaş grubundaki öğretmenler alt yaş grubundakilerden“yönetim ve denetim biçimi”ve“çalışanlar arası ilişkiler”iş doyumu etkenlerine daha fazla, kıdemi fazla olan öğretmenler kıdemi az olanlardan ve öğrenim durumu yüksek olan öğretmenler öğrenim durumu daha düşük olan öğretmenlerden“çalışanlar arası ilişkiler”iş doyumu etkenine daha fazla önem puanı vermişlerdir. Bu bulgularla öğretmenlere verilen ödentilerin, okuldaki fiziksel koşulların, çalışanlar arasındaki ilişkilerin, denetim biçiminin, eğitim yükselme ve geliştirme olanaklarının öğretmenlerin iş doyumunu olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmış ve bu yetersizliklerin giderilmesi için öğretmenlerin özlük hakları ve okul ortamının fiziksel koşulları ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study examined the difference in job satisfaction and the level of the importance of the variables related to the organizational job satisfaction factors between the primary school teachers teaching at the first five years and junior high school teachers teaching at the last three years in the eight- year-long compulsory education. The data were collected from a sample of 221 teachers from 33 school serving compulsory education in the centre of Malatya by means of the attached questionnaire developed by the researcher. The questionnaire asked the participants to rate their job satisfaction and the level of the importance of the variables related to the organizational job satisfaction factors-work itself; management and supervision; salary; promotion, education, training and advancement oppurtunities; working condition and interpersonal relations. The data collected were analyzed by T-test for Equality of Means and Analysis of Variance and Turkey HSD Test. The differences were not statistically significant between the level of job satisfaction of the primary and junior high school teachers. However all the teachers rated very high degree in management and supervision and interpersonal relations; high in work itself and promotion, education and advancement oppurtunities; medium in working conditions and low in salary. Male teachers rated more satisfaction than female teachers in management and supervision salary and working conditions. Older teachers rated more than younger ones in salary and working conditions. The teachers with more senoirty rated more than the ones with less senority. In working conditions. The teachers with more degree of graduation rated less than the ones with less degree of graduation in inter personal relations. The primary school teachers rated more level of importance than the junior high school teachers. Also, all the teachers rated the highest level of importance in salary and working conditions and very high in work itself, management and supervision, inter-personal relations and promotion education training and advancement oppurtunities.IV Male teachers rated more level of importance than female teachers in inter personal relations. Older teachers rated more level of importance than younger ones in management and supervision and inter-personal relations. The teachers with more senority rated more level importance than the ones with less seniority in inter personal relations.The teachers with less degree of graduaiton rated more level of importance than the ones with more degree of graduation in inter personal relations. As a result of these findings salary, working conditions and interpersonal relations at school and promotion, supervision, education, training and advancement opportunities were thought to affect the teachers' job satisfaction negatively and some suggestions were put forward to eliminate these negative conditions.