Hindemith ve Bartok'un müzik yaşamı ve viyola konçertoları
Hindemith and Bartok's music life and viola concertos
- Tez No: 82000
- Danışmanlar: PROF. KORAL ÇALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET Hindemith geleneksel tonalitenin genişletilmesine dayanan bir armoni sisteminin ilkelerini ortaya koydu. Polifonluğu güçlü bir müzik kuruluşunun gereci ve temeli olarak kullandı. Şu da var ki, Kontrapunkt Hindemith için amaç değil, sadece araçtır. Kontrapunkt'u yöntem olarak seçmesine ve Klasik biçimlere bağlı kalmasına karşın, müziksel düşünüşü özgürdür. Yazdığı müziğin çok ezgili oluşu ses partilerinin armoni ilişkisi yönünden tam bir özgürlük içinde yürütülmek istenmesinden ileri gelir. Hindemith eserleri üzerinde titiz çalışmalar yapma gereği duymamıştır. Ona göre, bir yaratıcı için yapılması gerekli olan şey, hiç zaman yitirmeden, imgedeki zengin müzik buluşlarını, bir sanat yapıtı olarak ortaya koymaktır. Hindemith Ankara Devlet Konservatuvarı kurucularındandır ve Türkiye'de Batı çizgisinde bir müzik eğitim sisteminin kurulmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Bartok Yirminci yüzyıl müziğinde büyük yeri olan bir besteci, piyanist ve halk müziği derlemecisidir. Ciddi olarak halk müziğiyle ilgilenmeye 1904 yılında başladı. Bölge bölge dolaşıp özgün ezgiler bulmaya çalıştı, çok sayıda halk sarkışım notaya aldı. Eserlerindeki halk müziği öğeleri soyutlaştı. Besteci yapıtlarında çağdaşlaşmayı halk müziğine dayalı olarak gerçekleştirme ilkesine bağlı kalmış, her hangi bir ödün vermemiştir. Türkiye'ye de gelen Bartok A. Adnan Saygun ile çeşitli yörelere giderek buralardaki göçerlerin müziklerini dinleyip taş plaklara kaydetmiştir. Bartok yaşadığı süre içinde Macar ve Rumen halk müzikleri konusunda kitap boyutlarına ulaşan önemli incelemeler yayımlamıştır. Bu tezde, Hindemith ve Bartok'un kısa biyografilerinin ardından, bati müziğine yaptıkları etkiler, yenilikler ve her iki bestecinin de Viyola için yazdığı konçertolar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Hindemith put forward the principles of an harmony system based on the development of traditional tonalty. He used the polyphone as a means and base of the foundation of a powerful music. However, contrapunkt is only a means for Hindemith, not an aim. Although he chose contrapunkt as a method and he depended on classical patterns, his musical thinking is independent. The music he wrote was multimusical because he wanted to pursue the sound parties independently as harmonious relations. Hindemith did not need to work on his pieces thoroughly. According to him the most important thing for a creator is to put forward a piece of art and rich musical inventions in his imagination without losing time. Hindemith is one of the founders of Ankara State Conservatory and he contributed in forming a Western type classical music education in Turkey. Bartok is a very important composer, pianist and folk music compiler in 20th century. He started to be interested in folk music in 1904. He tried to find original pieces by travelling many regions, he wrote the notes of many folk songs. The folk song patterns in his works have been abstract. The composer tried to realize the contemporary creations in his works depanding on folk music and he never changed this attitude. He also came to Turkey and travelled with A. Adnan Saygun and he recorded some music of immigrants in stone records. Bartok has published many important researches regarding Hungarian and Roman folk music, most of them being like books. In this thesis, in consequence with short biographies of Hindemith and Bartok, the effects on classical music, innovations and the viola concertos by these two composers have been analysed.