Anasınıfı öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin çeşitli değişkenlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the organizational commitment levels of kindergarten teachers with various variables
  1. Tez No: 820013
  2. Yazar: CEYDA DEMİRHAN ÇANÇIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma anasınıfı öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin çeşitli değişkenlerle değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında ''Anasınıfı öğretmenlerinin örgütsel bağlılıkları durumu nedir?'' ve '' Anasınıfı öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeyleri çeşitli değişkenler (cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, görev yapılan okulda çalışma süresi) açısından farklılık gösterir mi?'' sorularına cevap aranmıştır. Bu amaçla anasınıfı öğretmenlerine kişisel bilgiler formu ve örgütsel bağlılık ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında nicel araştırma yöntemlerinden Tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini seçkisiz olmayan örnekleme yöntemleri içerisinde yer alan uygun örnekleme tekniği ile 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerinde Milli eğitim bakanlığına bağlı resmi okullarındaki ilkokul ve ortaokul bünyesinde görev yapan 203 okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırma verilerini toplamak için Kişisel bilgi formu, Ergün ve Çelik (2019)'in Türkçeye uyarladığı ''Örgütsel Bağlılık Ölçeği Türkçe Uyarlaması'' uygulanmıştır. Örgütsel bağlılık ölçeği: Çıkarcı, zoraki ve ahlaki bağlılık olarak üç alt boyuttan ve 15 maddeden meydana gelmiştir. Araştırmada elde edilen veriler betimsel istatistik analizi, bağımsız örneklem t testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışmaya katılan kişilerin cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyi, mesleki kıdem ve görev yapılan okulda çalışma süresine göre Örgütsel bağlılık ölçeği ve alt boyut puanları istatistiksel olarak anlamlı olan bir farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the organizational commitment levels of preschool teachers with various variables. Within the scope of the research it was sought the answers to“What is the organizational commitment of preschool teachers?”and“Do the organizational commitment levels of preschool teachers differ in terms of various variables (gender, marital status, education level, professional seniority, duty period at the school)?”.For this purpose, personal information form and organizational commitment scale were applied to preschool teachers.Survey Model, one of the quantitative research methods, was used in the data collection phase of the study. The sample of the study consisted of 203 pre-school teachers working in primary and secondary schools in public schools affiliated to the National Education in the 2021-2022 academic year with the convenient sampling technique, which is among the non-random sampling methods. In order to collect the research data, the Personal Information Form and the“Organizational Loyalty Scale”, which was adapted into Turkish by Ergün and Çelik (2019), were applied. Organizational Commitment Scale consists of 15 items and three subdimensions self-interested, forced and moral commitment. The data obtained in the research were analyzed with descriptive statistical analysis, independent sample t-test and ANOVA. As a result of the research, the Organizational Commitment Scale and its sub-dimension scores do not show a statistically significant difference according to gender, marital status and education level, professional seniority and working time at the school where they work (p>0.05).