Okulöncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık algıları ile iş doyumu arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin aracılık rolü
The mediating role of organizational silence in the relationship between preschool teachers' perceptions of organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 735298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAD BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada okulöncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık algıları ile iş doyumu arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin aracılık rolünü incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde bağımsız anaokullarında ve bir okul bünyesindeki anasınıflarında görev yapan okulöncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırma grubunda toplam 314 okul öncesi öğretmen yer almaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Örgütsel Sessizlik Ölçeği, İş Motivasyonu Ölçeği ve Kişisel Bilgi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde okulöncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık, örgütsel sessizlik ve iş doyumlarının okul türüne (bağımsız anaokulu ve bir okul bünyesindeki anasınıfına devam etmek) göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklem t-testi ile incelenmiştir. Okulöncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık, örgütsel sessizlik ve iş doyumları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi sonuçları ile ele alınmıştır. Okulöncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık algıları ile iş doyumu arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin aracılık rolü yapısal eşitlik modeli ile değerlendirilmiştir. Son olarak yapısal eşitlik modelinde elde edilen doğrudan ve dolaylı etkilerin anlamlı olup olmadığı bootstrapping analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, okulöncesi öğretmenlerinin okul türüne göre örgütsel bağlılık düzeyleri bağımsız bir anaokulunda çalışmakta olanların lehine anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Ancak okulöncesi öğretmenlerinin okul türüne göre örgütsel sessizlik ve iş doyumları anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık, örgütsel sessizlik ve iş doyumları arasında anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Yapısal eşitlik modeli sonuçlarına göre, okulöncesi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık algıları ile iş doyumu arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin aracılık rolüne sahip olduğu belirlenmiştir. Bootstrapping analizi sonuçları değerlendirildiğinde yapısal eşitlik modelindeki tüm doğrudan ve dolaylı etkiler daha büyük örneklemler için de anlamlı bulunmuştur. Son olarak araştırmada elde edilen bulgular ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of organizational silence in the relationship between preschool teachers' perceptions of organizational commitment and job satisfaction. The research group of this study consists of preschool teachers working in independent kindergartens and kindergartens within a school in the spring semester of the 2021-2022 academic year. A total of 314 preschool teachers are included in the research group. Data were collected by using Organizational Commitment Scale, Organizational Silence Scale, Job Motivation Scale and Personal Information as data collection tools in the research. In the analysis of the data, whether the organizational commitment, organizational silence and job satisfaction of preschool teachers differ according to the type of school (independent kindergarten and attending a kindergarten within a school) was examined with the independent sample t-test. The relationships between preschool teachers' organizational commitment, organizational silence and job satisfaction were discussed with the results of Pearson correlation analysis. The mediating role of organizational silence in the relationship between preschool teachers' perceptions of organizational commitment and job satisfaction was evaluated with the structural equation model. Finally, whether the direct and indirect effects obtained in the structural equation model are significant or not was examined by bootstrapping analysis. According to the findings of the study, preschool teachers' organizational commitment levels differ significantly in favor of those working in an independent kindergarten according to school type. However, organizational silence and job satisfaction of preschool teachers do not differ significantly according to school type. A significant relationship was found between preschool teachers' organizational commitment, organizational silence and job satisfaction. According to the results of the structural equation model, it was determined that organizational silence had a mediating role in the relationship between preschool teachers' perceptions of organizational commitment and job satisfaction. When the results of the bootstrapping analysis were evaluated, all direct and indirect effects in the structural equation model were also found to be significant for larger samples. Finally, the findings obtained in the research were discussed in line with the relevant literature and suggestions were presented.