Uçuş kontrol yazılımı oluşturulması ve analitik sonuçlar ile sınamı
Designing flight control software and comparison with analytical results
  1. Tez No: 820036
  2. Yazar: BAHADIR ERDENK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uydu Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, fırlatma aracı kademe ayırma esnasında kademeler arasında oluşabilecek olası bir çarpmayı önlemek için bir kontrol algoritmasının tasarımını ve analizini sunmaktadır. Fırlatma aracı, kademeler arasındaki çarpışma olasılığını en aza indirmek için parçacık sürüsü eniyilemesi kullanılarak eniyilenmiş bir Darbe Genişlik ve Darbe Frekans Modülatörü kontrolcüsüne dayanmaktadır. Sistemin performansı, sistem ve ilk koşul belirsizliklerini de dahil etmek amacıyla Monte-Carlo analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu analizlerin uygun bir şekilde yapılabilmesi amacıyla bir benzetim modeli oluşturulmuştur. Analiz sonuçları, eniyilenmiş kontrolcü katsayılarına sahip olan PWPFM kontrolcüsünün, eniyilenmemiş veya hiç kontrolcü eklenmemiş sistemlere kıyasla, kademe ayırma esnasında oluşabilecek çarpışma olasılığını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, fırlatma aracı kademe ayırma esnasında, kademeler arasında oluşabilecek çarpışmaları önleme amacıyla bir PWPFM tabanlı bir reaksiyon kontrol sistemi kullanmanın etkinliğini göstermekte ve kontrolcünün eniyilenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This article presents the design and analysis of a control algorithm to avoid a possible collision between stages during launch vehicle stage separation. The launch vehicle is based on a PWPFM controller optimized using particle swarm optimization to minimize the probability of collisions between stages. The system's performance was evaluated using the Monte-Carlo analysis method to include design and initial condition uncertainties. To perform these analyses properly, a simulation model was created. The analysis results show that the PWPFM controller with optimized controller coefficients can significantly reduce the probability of collisions during cascade separation compared to systems with no optimized or no controllers added. This study demonstrates the effectiveness of using a PWPFM-based reaction control system to avoid collisions between stages during launch vehicle stage separation. It highlights the importance of optimizing the controller.