Hermite tabanlı appell polinomları
Hermite based appell polynomials
  1. Tez No: 820035
  2. Yazar: GÜLNİHAL SOYARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde diğer bölümlerde kullanılacak olan lemma ve tanımları içeren önbilgiler verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla Appell ve Hermite polinomlarının tanım ve özellikleri hatırlatılmıştır. Beşinci bölümde, Hermite tabanlı Appell polinomlarının tanımı verilmiş ve bazı yeni özellikler elde edilmiştir. Ayrıca bu polinomlarla Bernoulli, Euler ve Genocchi polinomları arasındaki ilişkilerden yararlanarak, bu polinomlar için de yeni sonuçlar incelenmiştir. Altıncı bölümde Hermite tabanlı Appell polinomlarını kapsayan daha genel bir polinom tanımlanmış ve bu polinom için yeni bağıntılar elde edilmiştir. Genelleştirilmiş Hermite tabanlı Appell polinomları yardımıyla Hermite tabanlı Bernoulli, Euler ve Genocchi polinomlarının genelleştirilmiş halleri tanımlanmış ve bu polinomların da özellikleri incelenmiştir. Yedinci bölümde yine Hermite tabanlı polinomlardan olan Hermite-Laguerre ve Hermite-Sister Celine's polinomları için bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonlar veren teoremler elde edilmiş ve bunlara örnekler verilmiştir. Son bölüm sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, preliminary information including the lemma and definitions that will be used in other chapters are given. In the third and fourth chapters, the definitions and properties of Appell and Hermite polynomials are reminded, respectively. In the fifth chapter, the definition of Hermite-based Appell polynomials is given and some new properties are obtained. In addition, by using the relationships between these polynomials and Bernoulli, Euler and Genocchi polynomials, new results for these polynomials are also examined. In the sixth chapter, a more general polynomial including Hermite-based Appell polynomials is defined and new relations are obtained for this polynomial. With the help of the generalized Hermite-based Appell polynomials, the generalized versions of Hermite-based Bernoulli, Euler and Genocchi polynomials are defined and the properties of these polynomials are investigated. In the seventh chapter, theorems giving bilinear and bilateral generating functions are obtained for Hermite-Laguerre and Hermite-Sister Celine's polynomials, which are also Hermite-based polynomials, and examples are given. The last section consists of conclusions and recommendations.