Okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına yönelik yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of pre-school teachers' qualifications on inclusive pratices
  1. Tez No: 820054
  2. Yazar: UMUT FATİH TOKDAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimde kaynaştırma uygulamalarında görev alan öğretmenlerin yeterlilik düzeylerini belirlemektir. Dolayısıyla araştırmadan faydalanacak olan öğretmenler kaynaştırma uygulamalarındaki yeterlilik düzeylerini arttıracaklardır. Bu sebeple kaynaştırma eğitimi veren okul öncesi öğretmenlerinin yaş, cinsiyet, mesleki tecrübe ve aldıkları eğitim düzeyleri gibi değişkenlerin yeterliklerine nasıl bir etki gösterdiğini tespit edebilmenin önemli olduğu düşünülmektedir. Veri toplama sürecinde nicel veriler 2021-2022 eğitim öğretim yılındaki Sakarya İli merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 250 okul öncesi eğitimi öğretmeninden toplanmıştır. Araştırmanın verileri uyarlaması Bayar (2015) tarafından gerçekleştirilen Kaynaştırma Uygulamalarında Öğretmen Yeterlilik Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Ölçek 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin ilk boyutu öğretim yeterliliği, ikinci boyut işbirliği yeterliliği ve son boyut ise sınıf yönetimi yeterliliğini ölçmeye yöneliktir. 18 sorudan oluşan ölçekte 6'lı likert derecelendirme kullanılmıştır. Ölçekten alınabilecek toplam puan en az 18 en çok 108'dir. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamaları konusunda hizmet içi eğitime ihtiyaçlarının olduğu, yerel mevzuat ve politikalar hakkında bilgilendirilmesi gerektiği, yeterli tecrübeye, deneyime ve özgüvene sahip olmadığı tespit edilmiştir. Hizmet içi eğitim uygulanıp mevzuata dair bilgilendirme yapıldıktan sonra okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına yönelik özgüven düzeylerinin artacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla bu durumda öğretmenlerin sunmuş olduğu kaynaştırma eğitimi uygulamalarının kalitesinin yükseleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to support the thesis that the competency levels of teachers participating in the inclusive education practices of preschool education. Therefore, by taking the research into consideration, the teachers will increase their competency levels in their inclusive education practices. Thus, it is considered to be important to identify the competency level of the teachers who are practicing inclusive education, based on their age, gender, work experience, and education level. The population of this research covers preschool teachers whose children participate in inclusive education in Turkey. The data has been conducted in the central districts of Sakarya province in the 2021-2022 academic year, by conducting a questionnaire study which consisted of 18 questions, with preschool teachers who works in schools that are supervised by the Ministry of National Education. 250 surveys, that were considered to be valid, have been evaluated. The previously adapted survey(Bayar, 2015) has been used in this study. The survey consists of 3 subsections. In the first, second, and third sections, it is aimed to measure teaching competency, competency of cooperation, and class management competency respectively. In this questionnaire, which consists of 18 questions, the 6-point Likert rating scale has been used. The score that can be obtained from the scale is between 18 and 108. The result of the study reveals that, that the majority of preschoolers require in-service training regarding inclusive education. They also need to be informed about local legislation and policies. It was also appointed that they do not have enough experience and confidence. Once in-service training has been implemented and the respected legislation has been informed, the confidence level of the teachers is considered to increase. Accordingly, it is expected that the quality of the inclusive training practices offered by teachers will be improved.