Covıd-19 sürecinde çevrimiçi öğrenmede yaşanan engeller: Öğretmen ve öğrenci görüşleri
Challenges experienced during online learning in the Covid-19 era: Teacher and student opinions
- Tez No: 820053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANAN GÜNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, COVID-19 salgını sebebiyle yürütülmek zorunda kalınan çevrimiçi öğrenme sürecinde öğrenci ve öğretmenlerin karşılaştıkları engellerin belirlenmesi, belirlenen engellerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada mevcut durumu tespit etmek için tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama çalışmasıyla, ölçekler ve anketler yoluyla nicel veriler toplanarak sonuçları açıklamak için genellemelere gidilmeye çalışılmıştır ve bu genellemeden özel bir kesit alınarak 2021-2022 Eğitim- Öğretim yılı bahar döneminde İstanbul ilinde Sarıyer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören 342 öğrenci ve bu kurumda görev yapmakta olan 100 Öğretmen örneklem olarak seçilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, çevrimiçi öğrenmede öğrencilerin önündeki engeller ölçeği ve öğretmenlere yönelik uzaktan eğitim sürecini değerlendirme anketi kullanılmıştır. Veri toplama araçları katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre çevrimiçi öğrenmeye yönelik algılanan engeller faktörlerinden; cinsiyet değişkeninde sadece internet erişimi/fiyatlar faktöründe daha fazla engel algılandığı, yaş değişkeninde herhangi bir faktörün engel olarak algılanmadığına, bölüm değişkeninde yönetici/öğretici konuları faktöründe daha fazla engel algılandığına, sınıf düzeyi değişkeninde yönetici/öğretici konuları ve öğrenci motivasyonu daha fazla engel algılandığına ve kişisel bilgisayara sahip olma değişkeninde ise kişisel bilgisayarı olanlar olmayanlara göre daha az engel olarak algılamaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çevrimiçi öğrenmeye yönelik algılanan engeller faktörlerinde öğrencilerin motivasyonu ve internete erişim/fiyatlar konularının daha fazla engel algılandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of challenges confronted by students and teachers during online learning which was compulsory due to the COVID-19 pandemic and decision of whether these determined challenges vary according to the demographic characteristics are aimed. The screening model is used in the research to detect the current situation. By using this model, it is tried to make generalizations to explain the results of the quantitative data collected by means of the scales and surveys, and a specific profile is taken from these generalizations. 342 students studying at Sariyer Vocational and Technical Anatolian High School in Istanbul and 100 teachers working in the same school in the spring term of 2021- 2022 academic year were selected as the sample. The form of demographic information, the scale of problems experienced by the students in online learning, and the survey for teachers to evaluate the online learning mechanism were used as the data collection tools. The data collection tools were applied to the participants face to face. According to the results, among the perceived online learning challenge factors; only the factor of internet access/prices is more perceived as a challenge in terms of gender variable, no factor is perceived as a challenge in terms of age variable, the factor of administrator/instructor subjects is more perceived as a challenge in terms of department variable, administrator/instructor subjects and student motivation are more perceived as challenges in terms of grade level variable, and finally, the case of having a personal computer is less perceived as a challenge compared to the case of not having a personal computer in terms of having a personal computer variable. Considering the participant teachers' perceptions about online learning challenge factors, student motivation and internet access/prices are the main subjects having been perceived as the learning challenges.