Bilgisayar programcılığı öğretiminde öğrencilerin yazılım öğretimi ile ilgili karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems faced by software education in computer programming education and suggestions for solutions
- Tez No: 820055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yazılım sektörü ülkelerin teknolojik ve ekonomik gelişmesine etkisi açısından son derece önemlidir. Yazılım sektöründeki önem gün geçtikçe artmaktadır. Yazılım sektörünün öneminin artması yazılım öğretiminin önemini de arttırmaktadır. Bu araştırmada bilgisayar programcılığı eğitiminde öğrencilerin yazılım öğretimi ile ilgili karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma çalışma grubu Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine bağlı meslek yüksekokullarındaki bilgisayar programcılığı eğitimi alan 45 öğrenci ve eğitim veren 8 öğretim elemanıdır. Ayrıca öğrencilerin staj gördükleri ve çalıştıkları 9 sektör temsilcisi de çalışmaya katılmıştır. Bu süreçte tüm katılımcılar bilgisayar programcılığında verilmekte olan yazılım öğretimini değerlendirmiştir. Araştırma bilgisayar programcılığı öğrencilerinin daha verimli bir eğitim almasını, öğretim elemanlarının daha verimli eğitim vermesini ve sektörün ihtiyaç duyduğu elemanların yetişmesini sağlayacak verileri elde etmeyi amaçlamaktadır. Katılımcılardan toplanan veriler nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin yazılım öğretimi esnasında bireysel ilgi ve motivasyonlarında, bilgi seviyelerinde farklılıklar görülmüştür. Fiziki şartlar yeterli değildir. Yazılım derslerinin işlendiği sınıflar donanımsal olarak yetersizdir. Ders müfredatlarının yeterli değildir. Teorik derslerin uygulaması yetersizdir. Öğretim elemanı kadroları sayıca ihtiyacı karşılamamaktadır. Sektör açısından mezun olan öğrencilerin bilgi ve birikimleri yetersiz düzeydedir. Mezun öğrenciler sektörün ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermemektedir. Bilgisayar programcılığından mezun olan öğrenciler daha güncel müfredatlar ile çağın yeniliklerine adapte olabilecek bir şekilde öğrenim görmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The software sector is crucial regarding its impact on countries' technological and economic development. The importance of the software sector is increasing day by day. The increasing importance of the software sector also increases the importance of software teaching. This research aims to reveal the problems encountered by students in computer programming education related to software teaching and their solution suggestions. The study group of the research is 45 students studying computer programming in vocational schools affiliated with Sakarya University of Applied Sciences and 8 instructors. In addition, 9 sector representatives where the students interned and worked also participated in the study. In this process, all participants evaluated the software teaching in computer programming. The research aims to obtain data that will enable computer programming students to receive a more efficient education, instructors to provide more efficient education, and to train the staff needed by the sector. The data collected from the participants were analyzed using a case study design from qualitative research methods. As a result of the research, differences were observed in students' individual interests, motivation, and knowledge levels during software teaching. Physical conditions are not sufficient. Classrooms where software courses are taught are inadequately equipped. Course curricula are not enough. Implementation of theoretical courses is insufficient. The number of teaching staff does not meet the need. The knowledge and experience of the graduates are inadequate for the sector. Graduated students do not fully meet the needs of the sector. Students who graduate from computer programming should be educated in a way that can adapt to the innovations of the age with more up-to-date curricula.