Türkiye'nin (2018) fen bilimleri dersi öğretim programı ile Singapur'un (2014) fen dersi öğretim programının karşılaştırılması
Comparison of Turkey's (2018) primary school science curriculum and Singapore's (2014) primary school science curriculum
  1. Tez No: 820059
  2. Yazar: SAFİYE ECE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bilim ve Teknolojinin önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde yasayan öğrencilerin günlük yaşamda karşılarına çıkabilecek problemleri çözebilmesi, bilim ve teknoloji için yenilikler üretebilmesi ülkemiz açısından önem arz etmektedir. Fen bilimleri dersi öğretim programı ülkemiz için önemli olan bu ihtiyaçları içerisinde barındırarak öğrencilerimizin gelişimine destek vermekte ve onları yönlendirmektedir. Öğrencilerin başarıları ülke içerisinde ve uluslararası yapılan sınavlarla ölçülmektedir. Singapur'un uluslararası sınavlarda göstermiş olduğu başarı dikkat çekmektedir. Bu sebeple araştırmada Türkiye fen bilimleri dersi öğretim programı ile Singapur fen dersi öğretim programı karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmanın amacı Türkiye (2018) Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı (TFDÖP) (ilkokul ve Ortaokul 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) ile Singapur (2014) İlkokullar (1, 2, 3, 4, 5, 6 sınıflar) için Fen Dersi Öğretim Programı (SİFDÖP) ve Singapur (2021) Ortaokullar için Fen Dersi Öğretim Programı'nı (SOFDÖP) yapıları ve programın amaçları, içerikleri, eğitim durumları, ölçme ve değerlendirme yaklaşımları açısından benzerliklerini ve farklılıklarını tespit ederek karşılaştırmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi ile karşılaştırmalı eğitim ve tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmadaki veriler doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of Science and Technology is increasing day by day. It is important for our country that our students can solve the problems that they may encounter in daily life and produce innovations for science and technology. The science curriculum supports and guides the development of our students by incorporating these needs that are important for our country. Students' achievements are measured by national and international exams. In this regard, Singapore's success in international exams draws attention. For this reason, in this study, a comparison is made between Turkey's and Singapore's science curriculum. The aim of this study is to compare Turkey's (2018) Science Curriculum (primary and secondary school grades 3, 4, 5, 6, 7 and 8) with Singapore's (2014) Science Curriculum for Primary Schools (grades 1, 2, 3, 4, 5, 6) and Singapore (2021) Science Curriculum for Secondary Schools by identifying their similarities and differences in terms of their structures, program objectives, contents, educational situations, measurement and evaluation approaches. During this study, qualitative research method, comparative education and survey model were used. The data in the study were obtained through document analysis method.