Türkiye'nin (2018) Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ile Estonya'nın (2014) temel eğitim (İlkokul ve ortaokul) fen dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparision of Turkey's Science Curriculum Program (2018) and Estonia's basic science curriculum programs (Primary and secondary) (2014)
- Tez No: 832076
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmamızda Türkiye (2018) Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ile PISA'daki başarılarıyla adından söz ettiren Estonya'nın ilkokul ve ortaokul fen derslerinin öğretim programlarının yapıları, amaçları, içerikleri, öğrenme-öğretme süreci, ölçme ve değerlendirme yaklaşımları bakımından karşılaştırmak hedeflenmiştir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde ülkemizdeki karşılaştırmalı eğitim üzerine yapılan çalışmalarda Estonya Fen Öğretim Programı ile ilgili ayrıntılı çalışmalara rastlanmamıştır. Yapılan bu çalışma ile karşılaştırmalı eğitim alanına zenginlik katacağı, yeni yapılacak çalışmalara yön vereceği ve ülkemizdeki fen öğretim programına bakış açısı kazandırıp, öğretim programlarımızdaki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olacağına inanılmaktadır. Bu çalışma karşılaştırmalı eğitim çalışması ve nitel araştırma türüdür. Bu çalışmada tarama modeli benimsenip, nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Çalışmadaki bilgiler veri toplama yöntemi olan doküman incelemesi ile elde edilmiştir. Türkiye ve Estonya'nın farklı parametreler açısından verileri, ilgili bakanlıkların resmi sayfalarından, konu ile ilgili farklı tür akademik çalışmalardan, uluslararası sınavların raporlarından elde edilmiştir. Karşılaştırılan ülkelerde öğretim programlarının içerik incelenmesinde belirtilen öğrenme alanları, eğitim sistemlerinin genel yapısı, programlarının amaçları tablolar haline getirilip incelenmiştir. Öğrenme-öğretme süreçlerinin incelenmesinde öğretim sürecinde kullanılan yöntem ve tekniklerin, öğretme ortamının özellikleri, öğretmenlerin görev ve sorumlulukları, okullarda bulunan öğretmen ve öğrenci analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, we aim to compare science lesson curricula in Turkey with evaluation approaches, the learning-teaching process, contents, objectives, and the structure of the education programs in the primary and secondary schools of estonıa which have made a name for themselves with their success in the PISA. When the studies were examined, there are no detailed studies about the Estonian science curriculum in the surveys on comparative education in Turkey. This study will contribute to the field of comparative education and lead to new approaches and help eliminate deficiencies in our programs by giving a perspective to the science curriculum in Turkey. This study is a type of comparative education study and qualitative research. In this study scanning model was adopted and qualitative data collection tools were used. The information in the study obtained by document analysis is the data collection method. The data of Turkey and Estonia in terms of different parameters were obtained from the official pages of the relevant ministries from different kinds of academic studies on the subject from the reports of international exams. The learning areas, the general structure of the education systems, and the programs examined in the content purposes are tabulated analyses of the learning-teaching curriculum in the countries compared. The methods and techniques used in the teaching process feature the duties and responsibilities of teachers and the studies of teachers and students in school included.