Problem çözme stratejileri öğretiminin 9. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı süreç becerileri üzerine etkisi
The effect of teaching problem solving strategies on the mathematical literacy process skills of 9th grade students
  1. Tez No: 820064
  2. Yazar: BİLAL KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, problem çözme stratejileri öğretiminin 9. sınıf öğrencilerinin matematiksel süreç becerileri (formüle etme, yürütme, yorumlama ve değerlendirme) üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir Anadolu lisesinde öğrenim gören 65 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ardışık desen yöntemi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu olmak üzere iki öğrenci grubu ile yürütülen çalışmanın nicel ve nitel verileri çalışma sürecinde hazırlanan ön test ve son test olarak uygulanan“süreç becerilerine yönelik problem çözme testi”ile elde edilmiştir. Çalışmanın bulgularında problem çözme stratejileri öğretiminin ön test son test puanları arasında her bir matematiksel süreç bakımından son test lehine anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür. Ayrıca yapılan nitel analizler sonucunda da öğrencilerin matematiksel süreçlere uygun olarak hazırlanan problemlerde öğrendikleri problem çözme stratejilerini kullanabildikleri görülmüştür. Dolayısıyla çalışmanın sonucunda problem çözme stratejileri öğretiminin matematiksel süreç becerilerini kullanma düzeyini artırdığı başka bir ifadeyle öğrencilerin matematik okuryazarlığı düzeyini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of teaching problem-solving strategies on 9th-grade students' mathematical process skills (formulating, executing, interpreting, and evaluating). The study was carried out with 65 students studying at an Anatolian high school affiliated with the Ministry of National Education. The explanatory sequential design method, one of the mixed research methods, was used as the study model. The quantitative and qualitative data of the study carried out with two student groups, the experimental and the control group, were obtained with the“problem-solving test for process skills”applied as a pre-test and post-test during the study. In the findings of the study, it was seen that teaching problem solving strategies revealed a significant difference between the pretest and posttest scores in favor of the posttest in terms of each mathematical process. In addition, as a result of the qualitative analysis, it was seen that the students were able to use the problem solving strategies they learned in the problems prepared in accordance with the mathematical processes. Therefore, as a result of the research, it was concluded that teaching problem solving strategies increases the level of using mathematical process skills, in other words, it improves students' mathematical literacy levels.