Okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between school managers' life long learning tendencies and individual innovation levels
- Tez No: 820066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerini farklı değişkenlere (cinsiyet, yöneticilik deneyimi, yaş, öğrenim durumu) göre araştırmak, yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek hedeflenmiştir. Araştırma nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Sakarya ilinde resmi okullarda görev yapan 1308 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Örneklem ise evrenden rastgele seçilen gönüllü 302 okul yöneticisini içermektedir. Araştırma verileri toplanırken, katılımcılara ait farklı demografik bilgilere ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“ Kişisel Bilgi Formu”, alanyazında yaygın bir şekilde kullanılan Erdoğan ve Arsal (2016) 'ın geliştirmiş olduğu“ Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği”ve Kılıçer ve Odabaşı (2010)'nın Türkçe 'ye uyarladığı“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında SPSS 24.0 paket programından faydalanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin analizinde okul yöneticilerinin ölçeklerden aldıkları puanları hesaplamak için betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Karşılaştırma analizlerinde Kolmogrov-Simirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri ile Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmış, ilişki analizinde ise Spearmansıra farkları korelasyon katsayısı incelenmiştir. Araştırma verilerinin sonuçlarına göre, okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerinin yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta seviyede manidar bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bireysel yenilikçilik düzeyleri cinsiyet ve yöneticilik deneyimi değişkenine göre manidar bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin, yaş değişkenine göre manidar bir farklılık göstermediği ancak bireysel yenilikçilik düzeyine göre 33-43 yaş aralığı lehine manidar farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin, öğrenim durumu değişkenine göre lisans düzeyinde öğrenim görmek lehine manidar farklılık gösterirken bireysel yenilikçilik düzeyinde manidar farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticileri için yaşam boyu öğrenme eğilimleri arttığında bireysel yenilikçilik düzeylerinin de artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to research the LifeLong Learning dispositions and individual innovativeness levels of school management according to different variables (gender, managerial experience, age, educational status), and to determine the relationship between lifelong learning dispositions and individual innovativeness levels. The research was carried out with the relational survey model, one of the quantitative methods. The universe of the research consists of 1308 school administrators working in public schools in Sakarya ,and studying in 2022-2023 academic year. The sample includes 302 school administrators who are voluntary and randomly selected from the universe. While collecting the research data, the“Personal Information Form”developed by the researcher in order to reach different demographic information of the participants, the“Lifelong Learning Scale”developed by Erdoğan and Arsal (2016), which is widely used in the literature, and the“Lifelong Learning Scale”of Kılıçer and Odabaşı (2010). The“Individual Innovation Scale”, which was adapted into Turkish, was used. During the analysis of the data, SPSS 24.0 package program was used for the research. In the analysis of the sub-problems of the research, descriptive statistics are used to calculate the scores of the school management from the scales.Kolmogrov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used in the comparison analysis, and Spearmansira differences correlation coefficient was examined in the correlation analysis. According to the results of the research data, it was seen that the LifeLong Learning tendencies and individual innovativeness levels of school administrators were high. It has been determined that there is a positive and moderately significant relationship between school administrators' lifelong learning tendencies and individual innovativeness levels. It was concluded that school administrators' lifelong learning tendencies and individual innovativeness levels did not show a significant difference according to gender and managerial experience. It was concluded that the lifelong learning dispositions of school administrators did not show a significant difference according to the age variable, but showed a significant difference in favor of the 33-43 age range according to the level of individual innovativeness. It was found that while the lifelong learning tendencies of school administrators differed significantly in favor of studying at the undergraduate level according to the variable of educational status, there was no significant difference in the level of individual innovativeness.It was concluded that while the lifelong learning dispositions of school administrators differed significantly in favor of studying at the undergraduate level according to the variable of educational status, there was no significant difference in the level of individual innovativeness. According to the results of the research, it can be said that when lifelong learning dispositions increase for school administrators, their individual innovativeness levels will also increase.