Improvement of soil properties using biochar and compost under salt stress
Biyoçar ve kompost kullanarak tuz stresi altındaki toprakların özelliklerinin iyileştirilmesi
- Tez No: 820067
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER, PROF. DR. VİOLİNA ANGELOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tuzluluk için toprak düzenleyicileri olarak biyoçar ve komposta artan ilgiye rağmen, bunların tuzlu ve sodik toprak üzerindeki etkilerine ilişkin hala bir bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışmada, biyoçar ve kompostun toprağın iyileştirilmesinde rol oynayabileceğini ve bunun da ürün verimini artırabileceği hipotezi kabul edilmiştir. Bioçar ve kompostun toprak ve ürün verimi üzerindeki etkilerini kontrol etmek için test bitkisi olarak buğday kullanılarak iki aylık bir sera denemesi yapılmıştır. Tuzlu, tuzlu-alkali ve alkali olmak üzere üç tür toprak tipi hazırlanmış ve düzenleyiciler bioçar, kompost, bioçar + kompost olarak deneme kurulmuştur. Sera denemesi sonunda, bitkiler hasat edildi ve bitki verim parametreleri kaydedilirken, daha fazla laboratuvar toprak kimyasal analizi için toprak numuneleri alındı. Alkali toprağın, tuzlu toprağa kıyasla bitki biyokütlesini çok önemli düzeyyde etkilediği kaydedilmiştir. Toprağın kimyasal analizine yönelik bulgular, tüm toprak türleri (Tuzlu, Tuzlu-alkali, Alkali) ve tüm katkı maddeleri (biyoçar, kompost) için OC, Ca, Mg, K'nin artan bir trend gösterdiği ve EC ve Na'unn düşüş eğiliminde olduğu linear bir sonuç gösterdiği ve toprak için faydalı oldukları belirlenmiştir. Öte yandan, bitkiler için yapılan kimyasal analiz sonucu, Ca, Mg, K ve P için pozitif etki gösterirken, mikrobesinler (Cu, Zn, Fe, Mn), tuzlu toprak için gözle görülür bir gelişme göstermezken, tuzlu alkali için hafif ve orta derecede değişiklik göstermiştir. Biochar ve kompost, sodyum ve EC'yi azalttı ve toprak durumu için iyi olan besin kullanılabilirliğini artırdı. Sonuçlar, biochar, kompost ve kompost + bioçar'ın tuz stresi üzerinde dikkate değer bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is still a lack of knowledge regarding their effects on saline and sodic soil despite the growing interest in biochar and compost as soil amendments for salinity. We hypothesized that biochar and compost can play a role in the betterment of soil in turn have improved crop yield. A two-month green-house experiment was conducted using wheat as an indicator plant to check the effects of biochar and compost on the soil and yield of the crop. Three kind of soil types were taken these are saline, saline-sodic, and sodic and amendments are biochar, compost, biochar + compost. Thereafter, plants were harvested, and plant yield parameters were recorded while soil samples were collected for further lab soil chemical analysis. It was noted that sodic soil influenced the plant biomass most compared to saline soil. Findings for chemical analysis of soil showed positive result that is OC, Ca, Mg, K has increasing trend where EC and Na had decreased trend for all soil type (Saline, Saline-sodic, Sodic) and all amendments (biochar, compost, compost + biochar) which means these are beneficial for soil. On the other hand Result of chemical analysis for plants showed positive effect for Ca, Mg, K and P where Micronutrients (Cu, Zn, Fe, Mn) exhibited no noticeable improvement for saline soil where it is slight change for saline sodic and moderate for sodic soil for every treatment. Biochar and compost decreased sodium and EC and increased nutrient availability which is good for soil condition. Results suggest biochar, compost, and compost + biochar had remarkable effect on salt-stress.