Effects of vermicompost on microbiological properties of lettuce rhizosphere
Arul rizosferinin mikrobiyolojik özellikleri üzerine vermikompostun tkileri
- Tez No: 820082
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ LYUBKA KOLEVA VALKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, vermikompostun marul bitkisinin rizosfer bölgesindeki mikrobiyolojik özellikler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Deneme, Batavia marulu kullanılarak kontrollü çevresel koşullara sahip bir sera ortamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, farklı vermikompost düzeyleriyle (VO [0%], V1 [1%], V2 [2%] ve V4 [4%]) muamele edilen rizosferdeki, toprak pH, elektriksel iletkenlik (EC), organik madde (OM), toprak solunumu (BSR), mikrobiyal biyomas karbon (MBC), dehidrogenaz aktivitesi (DHA), katalaz aktivitesi (CA), klorofil, bitki boyu, marul bitkisinin taze ve kuru ağırlığındaki değişimler araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, vermikompostun toprak pH üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve bitki varlığından bağımsız olarak yüksek uygulama dozlarının EC'yi artırdığı belirlenmiştir. Toprakta bitki köklerinin varlığı, yüksek vermikompost uygulama dozlarında hacim yoğunluğunu azaltırken organik madde içeriğini azaltıcı etkiye sahiptir. Bununla birlikte, çok düşük ve çok yüksek uygulama dozları, ortamdaki bitki bitki köklerinin varlığı ile mikrobiyal aktivite arasında karmaşık bir ilişki olduğunu gösteren MBC'de artışa neden olmaktadır. CA'nın ise vermikompost ilavesiyle tutarlı bir artış göstermediği belirlenmiştir. Öte yandan, vermikompost uygulaması, dehidrogenaz aktivitesini olumlu yönde etkilemiş ve böylece toprak mikrobiyal aktivitesini artırmıştır. Klorofil içeriğinin analizi, V1'in klorofil a, b ve toplam klorofil seviyelerinde en yüksek değerlere sahip olduğunu, V2'nin ise en yüksek karotenoid içeriğine sahip olduğunu ortaya koymuştur. V1 ve V2 ile muamele edilen bitkiler biraz daha yüksek ortalama boy gösterirken, V2 ve V4 uygulama dozlarında en yüksek taze bitki ağırlığı belirlenmiştir. Ayrıca, tüm vermikompost dozları (V1, V2 ve V4), kontrol muamelesine (V0) göre daha yüksek bitki kuru ağırlıklarına elde edilmiştir. Genel olarak, bulgular vermikompostun toprak özelliklerini iyileştirmek ve tarım alanlarında bitki büyümesini artırmak için etkili bir organik gübre olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Sonuçlar, genel bitki büyümesi için %1 ila %2 arasında değişen vermikompost dozlarının optimal olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, vermikompostun rizosfer üzerindeki faydalı etkilerini anlama çabalarımıza katkıda bulunmakta ve tarımsal sistemlerde sürdürülebilir bir toprak yönetimi uygulaması olarak kullanımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of vermicompost on the microbiological properties of lettuce rhizosphere. The experiment was conducted in a greenhouse with controlled environmental conditions using Batavia lettuce as the indicator plant. The study evaluated the changes in pH, electrical conductivity (EC), organic matter (OM), soil basal respiration (BSR), microbial biomass carbon (MBC), dehydrogenase activity (DHA), catalase activity (CA), chlorophyll, plant height, fresh and dry weight of lettuce plant in the rhizosphere treated with different vermicompost levels (VO [0%], V1 [1%], V3 [2%], and V4 [4%]). The results indicated that vermicompost had a significant impact on soil pH, with higher treatment percentages leading to increased EC regardless of plant presence. The presence of plant roots in the soil had a reducing effect on bulk density at higher vermicompost treatment percentages, while decreasing organic matter content. However, both lower and higher treatment percentages resulted in increased MBC, suggesting a complex relationship between plant presence and microbial activity. CA did not show a consistent increase with vermicompost addition. On the other hand, vermicompost treatment positively influenced dehydrogenase activity, indicating an enhancement in soil microbial activity. The analysis of chlorophyll content revealed that V1 had the highest levels of chlorophyll a, b, and total chlorophyll, while V2 had the highest carotenoid content. Plants treated with V1 and V2 exhibited slightly higher average height, and those treated with V2 and V4 showed the highest fresh weight. Additionally, all vermicompost doses (V1, V2, and V4) resulted in higher dry weights compared to the control treatment (V0). Overall, the findings suggest that vermicompost can be effectively used as an organic amendment to improve soil properties and enhance plant growth in agricultural fields. The data indicates that vermicompost doses ranging from 1% to 2% are optimal for overall plant growth. These results contribute to our understanding of the beneficial effects of vermicompost on the rhizosphere and support its application as a sustainable soil management practice in agricultural systems.