Ekipmansız ve bosu-swiss ball ile uygulanan core antrenmanın bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of core training without equipment and with bosu-swiss ball on some physical and physiological
  1. Tez No: 820083
  2. Yazar: SERHAT VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5 haftalık ekipmansız ve bosu-swiss ball ile uygulanan core antrenmanın vücut kompozisyonu, gövde extansör dayanıklılığı, anaerobik güç ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya toplam 30 gönüllü katılmıştır. Araştırma grubu 10 kişilik 3 gruba rastgele ayrılmıştır. Bu gruplar Ekipmansız Antrenman Grubu (EAG), Bosu-Swiss Ball Grubu (BSG) ve Kontrol Grubu (KG) şeklinde isimlendirilmiştir. EAG, 5 hafta boyunca her hangi bir yardımcı ekipman kullanmadan haftada 3 gün olacak şekilde belirlenen core antrenman programını uygulamıştır. BSG, 5 hafta boyunca boşu-swiss ball tabanlı egzersizler kullanarak haftada 3 gün olacak şekilde belirlenen core antrenman programını uygulamıştır. KG ise herhangi bir antrenman programı kullanmamıştır. Antrenman protokolü uygulanmadan önce ve sonra araştırma grubunun boy uzunlukları, vücut ağırlıkları ve vücut yağ yüzdeleri ölçülmüştür. Ayrıca katılımcılara anaerobik güç testi ve gövde ekstensör dayanıklılık testi uygulanmıştır. Bununla birlikte kan örnekleri de alınarak Leptin, İnsülin, Testosteron ve Growth Hormonlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen veriler Wilcoxson ve Kruskal Wallis istatistikleri ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak uygulanan antrenman programlarının vücut kompozisyonu üzerine olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışma gruplarının gövde ekstansiyon testi ve anaerobik güç değerleri artmıştır. Çalışma sonucunda EAG ve BSG gruplarının Leptin ve İnsülin değerleri düşerken Growth Hormon değerleri artmıştır, ancak Testosteron değerlerinde anlamlı bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of 5-week core training without equipment and with bosu-swiss ball on body composition, trunk extensor endurance, anaerobic power and some blood parameters. A total of 30 volunteers participated in the study. The research group was randomly divided into 3 groups of 10 people. These groups are named as the Equipment-Free Training Group (EAG), the Bosu-Swiss Ball Group (BSG), and the Control Group (KG). EAG applied the core training program, which was determined as 3 days a week, without using any auxiliary equipment for 5 weeks. BSG applied the core training program, which was determined as 3 days a week, using idle-swiss ball-based exercises for 5 weeks. KG did not use any training program. Height, body weight and body fat percentage of the research group were measured before and after the training protocol was applied. In addition, anaerobic strength test and trunk extensor endurance test were applied to the participants. In addition, blood samples were taken and Leptin, Insulin, Testosterone and Growth Hormones were evaluated. The obtained data were analyzed with Wilcoxson and Kruskal Wallis statistics. As a result, it was determined that the applied training programs had a positive effect on body composition. Trunk extension test and anaerobic power values of the study groups increased. As a result of the study, while Leptin and Insulin values of EAG and BSG groups decreased, Growth Hormone values increased, but there was no significant change in Testosterone values.