Özofagus malignite tanısı ile özofajektomi yapılan hastalarda metastatik lenf nodu sayısının sağkalıma etkisi
- Tez No: 820088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMİN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Özofagus kanseri mortalitesi yüksek seyreden bir kanser türüdür. Metastatik lenf nodunun özofagus kanserlerinde prognoza etkili olduğu bilinmektedir. Ancak metastatik LN sayısı ve pozitif tutulumlu lenf nodlarının total LN' ye oranı sağkalıma olumsuz etkisi üzerinde henüz tek başına prognostik değer olarak kabul edilmemektedir. Bu çalışmada kliniğimizde opere edilen özofagus kanseri hastalarında bu iki değerin sağkalıma etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012-Aralık 2022 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde özofagus kanseri tanısı almış ve opere olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastaların bilgileri hastane sistemi üzerinden prospektif toplanarak retrospektif değerlendirilmiştir. Patoloji raporları değerlendirilerek metastatik LN sayısı ve metastatik LN/total LN değeri belirlendi ve sağkalıma etkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 67 hastanın 38'i erkek, 29'u kadın, ortanca yaşları ESCC ve EAC için 58.9 ve 56,9 olarak hesaplanmıştır. 37 hasta neoadjuvan tedavi almamış, 28 hasta neoadjuvan almış, tedavi sonrası ameliyat olmuş. EAC hastalarında maksimum sağkalım 97 ay, ESCC'de ise 103 ay olarak saptandı. Fakat histopatolojik olarak tipler arasında sağkalımda anlamlı fark görülmedi. Pozitif LN çıkarılan hastaların sağkalımı 39 ay, negatif LN ise bu süre 62 ay olarak tespit edildi. Çalışmamızda EAC için ortalama 22, ESCC için 18 LN eksize edilmiştir. Toplamda ortalama 20± 2 LN eksize edildi. Hastaların morbidite skorlaması Clavien Dindo klasifikasyonuna göre 3a> ve 3a
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Esophageal cancer is a type of cancer with a high mortality rate. It is known to be effective on prognosis in metastatic lymph node esophageal cancers. However, the number of metastatic LNs and the ratio of positively involved lymph nodes to total LN are not yet considered as prognostic values alone on the negative impact on survival. In this study, the effects of these two values on survival were investigated in patients with esophageal cancer who were operated on in our clinic. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with esophageal cancer and operated on in Marmara University Pendik Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 2012 and December 2022 were included in the study. The information of the patients was collected prospectively through the hospital system and evaluated retrospectively. By evaluating the pathology reports, the number of metastatic LN and metastatic LN/total LN value were determined and the effect on survival was investigated. Findings: The 67 patients were included in the study, 38 of them were male, 29 were female, and the median ages for ESCC and EAC were calculated as 58.9 and 56.9 years. 37 patients did not receive neoadjuvant therapy, 28 patients received neoadjuvant therapy and underwent surgery after treatment. Maximum survival was 97 months in EAC patients and 103 months in ESCC. However, histopathologically, there was no significant difference in survival between the types. The survival of patients with positive LN removal was 39 months, and this period was 62 months for negative LN. In our study, an average of 22 LNs were excised for EAC and 18 LNs for ESCC. In total, a mean of 20±2 LNs were excised. The morbidity scoring of the patients was divided into 2 classes as 3a> and 3a< according to the Clavien Dindo classification. Uni- and multivariate analyzes were performed with Clavien Dindo scoring, neoadjuvant treatment effect, and positive LN count. Although these parameters were found to be effective on survival as a result of the univariate analysis, only the Clavien Dindo classification was found to be significant in the multivariate analysis. v Conclusion: The total number resected showed a significant decrease in survival as the percentage of positive nodes increased. The mean survival time was found to be 39 months. In addition, the number of negative LNs removed had a positive effect on survival, resulting in a mean survival time of 62.6 months. The metastatic LN/total LN ratio was 15%, and as this ratio decreased, survival increased. Although the effect of the number of metastatic LN on survival was insignificant as a result of the multivariate analysis, this parameter was found to be significant as a result of the univariate analysis. It is predicted that the absolute number of metastatic LN will be considered as the standard prognostic value in esophageal cancer, and it will be supported by other studies. Patients undergoing surgery for esophageal cancer should be staged based on the total number of metastatic lymph nodes and their proportion, as this predicts survival more accurately than current staging systems.