Distal 1/3 önkol median , ulnar sinir kesilerinin primer tamir sonrası uzun dönem sonuçlarının elektromyografi ile karşılaştırılması
Comparison of long-term results of distal 1/3 forearm median and ulnar nerve cuts after primary repair with electromyography
- Tez No: 820124
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ahmet Enes Örnek,Distal 1/3 Önkol Median , Ulnar Sinir Kesilerinin Primer Tamir Sonrası Uzun Dönem Sonuçlarının Elektromyografi ile Karşılaştırılması :Retrospektif Çalışma,Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi,2023 Amaç :El bileği seviyesindeki median ve ulnar sinir üst ekstremiteyi innerve eden sinirlerdir. Sinir yaralanmaları uzun süren iyileşme ve rehabilitasyon süreci gerektiren bir yaralanma şeklidir.Cerrahi teknik ve rehabilatasyon süreci başarılı olsa dahi klinik sonuçları tatmin edici olmayabilir.Son yıllarda nöron bilimindeki ve doku mühendisliğindeki gelişmeler hızla ilerleme kaydetse de klinik sonuçlar halen tatmin edici değildir.Median ve ulnar sinirin motor, sensoriyel özelliklerin farklı olması, klinik muayenede farklı sonuçlara neden olabilmektedir..Literaturde median ve ulnar sinir hasarının primer tamir sonrası sonuçlarına yönelik klinik calişmalar yaygın olarak bulunmaktadır .Ancak Cerrahinin etkinliğini nicel bir zemine koyabilecek calışmalar nadirdir.Nöronlarin elektrofizyolojik değerlendirmelerinden olan elektromiyografi (EMG) testleri sinir sıkışmalarında bizlere değerli bilgiler sunmakta olduğu bilinmektedir. EMG ile,cerrahi girişimin etkinliği de değerlendirilebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, sinir onarımından sonra fonksiyonel kapasite ve duysal dönüşün geri kazanılmasıyla ilgili olarak motor ve duyu birimlerin yeniden kurulması ve yeniden modellenmesi sürecini takip etmektir.Bu takip sürecinde cerrahi etkinliğin elektrofizyolojik tabanda değerlendirilmesi bu bağlamda fonksiyonel sonuçların düzeltilmesi ve komplikasyonların erken dönemde önlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Ocak 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında değişik nedenlerle distal 1/3 ön kol düzeyinde median,ulnar sinir kesisi nedeniyle primer tamir uygulanan ve kontrollerinde EMG sini yaptıran olgular retrospektif doğada incelenlenmiştir.Düzenli kontrollere gelen en az 3 aylık takibi olan olgular kendi rızası ile çalışmaya dahil edildi.Dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan en az 3 ay en çok 12 ay takibi olan 38 hasta ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve takiplerine gelen ve tedaviden sonra 3 .ay,6.ay ve ya 12 .aya ait kontrol EMG si ile beraber klinik değerlendirmesi yapılmış 38 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışma grubunda elektromyografik testleri ile eş zamanlı klinik değerlendirilmesi yapılmış 3.ay 26 olgu , 6.ay 27 olgu ve 12.ay 27 olgu olmak üzere 3 adet kontrol grubu bulunmaktadır. Bulgular : Çalışma grubunda cinsiyet,sigara ve eşlik eden arteryel yaralanma primer/geç primer onarım VAS skorları ile elektromyografik parametler arasında istatiksel anlamlı bir fark yoktu.RMUP 3.ayda pozitif olanların takiplerde 3.ayda bulgu vermese de 6.
Özet (Çeviri)
Ahmet Enes Örnek MD,Comparison of Long-Term Results of Distal 1/3 Forearm Median and Ulnar Nerve Cuts After Primary Repair with Electromyography: Retrospective Study, Ege University Faculty of Medicine Department of Orthopedics, Phd-Thesis, 2023 Objectives: The median and ulnar nerves at the wrist level are the nerves that innervate the upper extremity. Nerve fractures are a form of injury that require a long recovery and recovery process. Even if the surgical technique and rehabilitation process are successful, clinical results cannot be satisfied. Although developments in neuroscience and tissue engineering have advanced rapidly in recent years, clinical results are still not satisfactory. Different sensory properties may cause different results in clinical examination. In the literature, clinical studies are widely available for containment after primary repair of median and ulnar nerve damage. In the working neural cavities, we offer valuable information from each other. With EMG, the performance of the surgical intervention can also be evaluated. The aim of this study is to continue to re-engage and remodel motor and sensory units in relation to functional shutdown and recovery of emotional return after nerve consequences. It is intended to use scrutiny and complexities at an early stage. Materials and Methods: In this study, patients who underwent primary repair due to median and ulnar nerve incision at the distal 1/3 forearm level for different reasons between January 2021 and December 2022 at Ege University Department of Orthopedics and Traumatology and had their EMG done in their controls were examined in a retrospective nature. At least 3 patients who came to regular controls. Cases with monthly follow-up were included in the study with their own consent. It was conducted with 38 patients who met the inclusion and exclusion criteria and had a minimum follow-up of 3 months and a maximum of 12 months. 38 patients who agreed to participate in the study and came to their follow-ups and who underwent clinical evaluation with their control EMG at 3, 6, or 12 months after the treatment were included in the study. In the study group, clinical evaluation was performed simultaneously with electromyographic tests. There are 26 cases at the 3th month, 27 cases at the 6th month and 27 cases at the 12th month. In our study, it is aimed to evaluate the prognostic variables and surgical efficacy on an electrophysiological basis, which will be revealed in the light of the data to be obtained from a retrospective analysis, from this point of view, in this context, it is aimed to improve the functional results and prevent complications in the early period. Results:There was no statistically significant difference between gender, smoking and accompanying arterial injury primary/late primary repair VAS scores and electromyographic parameters in the study group.