Klebsiella pneumoniae izolatlarında antibiyotik duyarlılığının hızlı yöntem kullanılarak tespit edilmesi
Determination of antibiotic susceptibility in klebsiella pneumoniae isolates using rapid method
  1. Tez No: 820125
  2. Yazar: NURJEMAL ANNALYYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Klebsiella pneumoniae üriner sistem, kan, solunum, yumuşak doku, pnömoni ve bakteremi gibi nozokomiyal enfeksiyonlara neden olan genellikle immünsupresif ve hastanede yatan hastaları etkileyen fırsatçı bir patojendir. Bu mikroorganizmanın çoklu ilaca direnç geliştirmesi ve enfeksiyonlarının yüksek mortalite oranları nedeniyle dünya çapında bir tehdit haline geldiği düşünülmektedir. Bakterilerin antibiyotiklere karşı direncini tespit etmede rutin kullanılan standart yöntemler en az bir gün içinde sonuç vermektedir. Antibiyotik duyarlılık sonuçlarını kısa sürede sağlayabilecek yeni yöntemlerin geliştirilmesi antibiyotik tedavinin erken başlatılmasında, geniş spektrumlu antibiyotiklerin gereksiz kullanımını azaltmada ve bunun sonucu bakterilerde direnç geliştirme riskini minimuma indirgemede katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmaya Haziran 2021 - Ağustos 2022 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Bakteriyoloji Laboratuvarı'na çeşitli servislerden rutin olarak gönderilen kan örneklerinden izole edilen 139 K. pneumoniae izolatı dahil edilmiştir. Çalışmada mikrodilüsyon ve resazurin mikroplak yöntemleri çalışılmıştır. Çalışmaya dahil edilen izolatların gentamisin ve meropenem için mikrodilüsyon yöntemi sonuçları ile resazurin mikroplak yöntemi sonuçları karşılaşılaştırılmıştır. Buna göre gentamisin için 6. saat sonuçları Kategorik Uyum %99.28, Temel Uyum %92.08, Büyük Uyumsuzluk %0 ve Çok Büyük Uyumsuzluk %1.53 olarak tespit edildi. Gentamisin için 7. saat sonuçları Kategorik Uyum %99.28, Temel Uyum %96.40, Büyük Uyumsuzluk %0 ve Çok Büyük Uyumsuzluk %1.53 olarak tespit edildi. Meropenem için 6. saat Kategorik Uyum %97.12, Temel Uyum %91.36, Küçük Uyumsuzluk %2.87, Büyük Uyumsuzluk %0 ve Çok Büyük Uyumsuzluk %0 olarak tespit edildi. Meropenem için 7. saat Kategorik Uyum %97.12, Temel Uyum %92.08, Küçük Uyumsuzluk %2.87, Büyük Uyumsuzluk %0 ve Çok Büyük Uyumsuzluk %0 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen resazurin mikroplak yönteminin altıncı ve yedinci saat sonuçları açısından önemli bir fark görülmemiştir. Bu sonuçlara göre resazurin mikroplak yönteminin K. pneumoniae izolatlarında gentamisin ve meropenem duyarlılığının altıncı saatin sonunda ek bir cihaza ihtiyaç duymadan minimum inhibitör konsatrasyonu sonuçlarının elde edilmesine olanak sağlama potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae is an opportunistic pathogen that causes nosocomial infections in urinary tract, blood, respiratory organs and soft tissues, pneumonia and bacteremia, usually affect immunosuppressive and hospitalized patients. It is thought that this microorganism has become a worldwide threat due to the development of multidrug resistance and the high mortality rates of its infections. Standard methods used routinely to detect the resistance of bacteria to antibiotics give results in at least one day. It is thought that the development of new methods that can provide antibiotic sensitivity results in a short time will contribute to the early initiation of antibiotic therapy, reducing the unnecessary use of broad-spectrum antibiotics and, as a result, minimizing the risk of developing resistance in bacteria. Between June 2021 and August 2022, 139 K pneumoniae isolates from blood samples routinely sent to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Bacteriology Laboratory from various services were included in the study Microdilution and resazurin microplate methods were used in the study. The results of the standard microdilution method for gentamicin and meropenem of the isolates included in the study were compared with the results of the resazurin microplate method. Accordingly, the 6th hour results for gentamicin were Categorical Agreement 99.28%, Essential Agreement 92.08%, Major Error 0% and Very Major Error 1.53% detected. At the 7th hour, Categorical Agreement 99.28%, Essential Agreement 96.40%, Major Error 0% and Very Major Error 1.53% was detected. For meropenem, the 6th hour Categorical Agreement 97.12%, Essential Agreement 91.36%, Minor Error 2.87%, Major Error 0% and Very Major Error was 0% detected. At the 7th hour, Categorical Agreement 97.12%, Essential Agreement 92.08%, Minor Error 2.87%, Major Error 0% and Very Major Error 0% was detected. As a result, there was no significant difference in the sixth and seventh hour results of the resazurin microplate method. According to these results, the resazurin microplate method has the potential to allow minimum inhibitory concentration results of gentamicin and meropenem sensitivity in K. pneumoniae isolates at the end of the sixth hour without the use of an extra device.