Enterococcus faecium izolatlarında antibiyotik duyarlılığının hızlı yöntem kullanılarak tespit edilmesi
Detection of susceptibility in Enterococcus faecium isolates using the rapid method
  1. Tez No: 820127
  2. Yazar: ELVINA ZEYNALOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
nterococcus faecium insan ve hayvanlarda normal intestinal florada bulunan fırsatçı patojen niteliğindeki mikroorganizmadır. Birden fazla antimikrobiyallere karşı direnç oluşturma yeteneğine sahip olup insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Oluşan enfeksiyonlarda erken tanı kadar, doğru antibiyotik seçimi ve oluşturduğu duyarlılık sonuçları da büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda; kan örneklerinden izole edilen E. faecium izolatlarında duyarlılığın hızlı yöntem kullanılarak tespit edilmesi araştırılmıştır. Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Bakteriyoloji laboratuvarında rutin gönderilenkan örneklerden izole edilen 122 adet E. faecium izolatı dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen E. faeciumizolatlarının resazurin mikroplak yöntemi kullanılarak vankomisin ve yüksek düzey gentamisin duyarlılığının erken tespit edilebilmesi araştırılmıştır. Çalışmada referans yöntem olarak mikrodilüsyon yöntemi kullanılmış ve resazurin mikroplak yöntemiyle referans mikrodilüsyon yöntemi sonuçları karşılaştırılmıştır.​ Çalışmaya dahil edilen izolatların resazurin mikroplak yönteminin altıncı ve yedinci saat sonuçları ile standart mikrodilüsyon yönteminin bir gecelik inkübasyon sonuçları değerlendirildiğinde vankomisin antibiyotiği için altıncı ve yedinci saat KU oranı %99.1 olarak, gentamisin antibiyotiği için altıncı saat ve yedinci saat KU oranı sırasıyla %86.0, %95 olarak tespit edilmiştir. Vankomisin antibiyotiği için altıncı ve yedinci saat TU oranı sırasıyla %94.2, %96.7 olarak, gentamisin antibiyotiği için altıncı saat ve yedinci saat TU oranı sırasıyla %76.2, %83.6 olarak tespit edilmiştir. Vankomisin antibiyotiği için altıncı ve yedinci saat ÇBH oranı %4.5 olarak, gentamisin antibiyotiği için alıncı ve yedinci saat ÇBH oranı sırasıyla %19.2, %6.0 olarak tespit edilmiştir. Vankomisin antibiyotiği için altıncı ve yedinci saat BH oranı %0 olarak, gentamisin antibiyotiği için alıncı ve yedinci saat BH oranı %2.5 olarak tespit edilmiştir. Vankomisin ve gentamisin antibiyotiklerinin altıncı ve yedinci saatleri için KH oranı tespit edilmemiştir. Resazurin mikroplak yönteminin E. faeciumizolatlarında vankomisin ve gentamisin duyarlılığının 6. ve 7. saatlerde tespit edilmesinde faydalı sonuçlar verebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikteyöntemin güvenilirliğinin netleşebilmesi için farklı antibiyotik gruplarının ve çok sayıda izolatın dahil edildiği tekrar edilebilirlik çalışmalarının yapılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Enterococcus faecium is an opportunistic pathogen found in normal intestinal flora of humans and animals. Its resistance ability against antimicrobials has posed a threat to human health. The early identification of a causative agent with a selective antibiotic and its sensitivity result can be important in diagnosis. Our study investigated E.feaecium isolates from blood samples using rapid methods to observe susceptibility. The study collected 112 E. faecium isolates of blood samples from the routine bacteriology laboratory at Ondokuz Mayıs University of Medicine. The resazurin microplate method was used to detect early susceptibility of vancomycin and high-level gentamicin in E. faecium isolates. The microdilution method was used as a reference method. The results of the resazurin microplate method and the reference microdilution method then were compared. The results of the resazurin microplate method were observed at the sixth to seventh hour though the results of the standard microdilution method were evaluated after 24 hours of incubation. The KU rates for the vancomycin antibiotic were 99.1%, and the KU rates for the gentamicin antibiotic were 86.0%, and 95%, respectively. The TU rates for the vancomycin antibiotic were 94.2% and 96.7%, and the TU rates for the gentamicin antibiotic were 76.2% and 83.6%, respectively. The ADR rates for the vancomycin antibiotic were 4.5%, and the ADR rates for the gentamicin antibiotic were 19.2% and 6.0%, respectively. The GH for the vancomycin antibiotic was 0%, and the GH rate for the gentamicin antibiotic was 2.5% respectively. The CH rate of vancomycin and gentamicin antibiotics was not determined. It is anticipated that the resazurin microplate approach will be useful in determining vancomycin and gentamicin susceptibility in E. faecium isolates at 6 to 7-hour intervals. However, it is suggested that doing repeatability tests with several antibiotic groups and many isolates would be advantageous in order to clarify the method's trustworthiness.