Üniversiteye giriş sınavına hazırlanan 12.sınıf öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıklarının algılanan sosyal destek ve öz güven düzeyleriyle ilişkisi
The relationship between psychological resilience and perceived social support and self-confidence levels of 12th grade students preparing for university entrance exam
- Tez No: 820152
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALUK YAVUZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Üniversiteye giriş sınavına hazırlanan 12.sınıf öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıkları ile algılanan sosyal destek ve öz güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelenmek amacıyla yapılan bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Kartal, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde bulunan liselerin 12. sınıflarında eğitim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kartal, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde bulunan liselerde eğitim gören 486 12.sınıf öğrencisi araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; ''Demografik Bilgi Formu'', ''Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'', ''Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'' ve ''Öz Güven Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ''Bağımsız Örneklem T-Testi'', ''Tek Yönlü Varyans Analizi'' ve ''Pearson Korelasyon Analizi'' kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kızların öz güven düzeylerinin erkeklerin öz güven düzeylerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Baba öğrenim durumu, kardeş sayısı ve okul dışında özel ders alıp almama durumları ile sosyal destek arasında farklılaşma bulunmuştur. Öğrencilerin baba öğrenim durumu arttıkça sosyal destek algıları da artmaktadır. Kardeş sayısının bir olması ve okul dışında özel ders alınması sosyal destek algılarını arttıran faktörler olarak belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık ile öz güven düzeyleri arasında ve psikolojik dayanıklılık ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur. Öz güven düzeyleri arttıkça ve sosyal destek algıları arttıkça psikolojik dayanıklılıkları azalmaktadır. Son olarak algılanan sosyal destek ve öz güven düzeyleri arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Öğrencilerin algılanan sosyal destek düzeyi arttıkça öz güven düzeyleri de artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to examine the relationship between the psychological resilience of 12th grade students preparing for the university entrance exam and their perceived social support and self-confidence levels, the relational survey model, one of the general survey models, was used among quantitative research methods. The population of the study consists of students studying in the 12th grades of high schools in Kartal, Kadıköy and Ataşehir districts of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Convenient sampling method was used to determine the sample of the study. A total of 486 12th grade students studying in high schools in Kartal, Kadıköy and Ataşehir districts were included in the study. ''Demographic Information Form'', ''Adolescent Psychological Resilience Scale'', ''Multidimensional Perceived Social Support Scale'' and ''Self Confidence Scale'' were used as data collection tools in the study. In the analysis of the data obtained, ''Independent Sample T-Test'', ''One-Way Analysis Of Variance'' and ''Pearson Correlation Analysis'' were used. According to the findings of the study, it was determined that girls' self-confidence levels were higher than boys' self-confidence levels. As students' father's education level increases, their perception of social support also increases. The number of siblings and taking private lessons outside of school were determined as factors that increased the perception of social support. A negative relationship was found between psychological resilience and self-confidence levels and between psychological resilience and perceived social support levels. As self-confidence levels increase and perceptions of social support increase, psychological resilience decreases. Finally, a positive relationship was found between perceived social support and self-confidence levels. As the perceived social support level of the students increases, their self-confidence levels also increase.