Alt ekstremite amputelerinde temel beden farkındalığı egzersizlerinin fantom ağrısı ve vücut imajına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of basic body awareness exercises on phantom pain and body image in lower extremity amputees
- Tez No: 820159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜMHAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, temel beden farkındalığı egzersizlerinin alt ekstremite amputelerinde fantom ağrısı ve vücut imajına etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya 40 kişi (9 kadın, 31 erkek) katıldı. Randomizasyon yöntemi ile 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba fantom egzersizleri verilirken ikinci gruba ise fantom egzersizlerine ek Temel Beden Farkındalığı Egzersizleri (TBFE) uygulandı. Katılımcıların cinsiyet, yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), ortalama günlük uyku saati, günlük aktivite düzeyi, düzenli spor yapımı, protez kullanım zamanı, protez kullanım süresi ve amputasyon seviyesi kaydedildi. Vücut imajı“Ampute Vücut İmajı Ölçeği”(AVİS) ile, fantom ağrısı“Vizüel Analog Skalası”(VAS) ile, uyku kalitesi“Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi”(PUKİ) ile değerlendirildi. Çalışmamıza katılan tüm bireylerin yaşları ortalaması 38.68±9.27 yıl, boy ortalaması 170.45±7.37 cm, kilo ortalaması 80.43±10.12 kg, beden kitle indeksi (BKI) ortalamaları 27.65±2.90 kg/m2 olarak bulundu. Grupların yaş, boy, kilo ve BKI ortalamalarının benzer olduğu görüldü (p>0.05). Gruplar arasında günlük aktivite düzeyi, ortalama günlük uyku saati, uyku kalitesi skorları, ampute vücut imaj ölçeği skorları açısından tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlerde fark görülmedi (p>0.05). Ampute bireylerde sık karşılaşılan fantom ağrısı ve vücut imaj algısı problemlerine, fantom egzersizleri ve TBFE uygulanmalarının iyileşmeler sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of basic body awareness exercises on phantom pain and body image in lower extremity amputees.Forty people (9 women, 31 men) participated in this study who were divided into 2 groups using the randomization method. Phantom exercises were given to the first group, while Basic Body Awareness Exercieses (BBAE) were applied to the second group in addition to the phantom exercises. PArticipants' gender, age, height, weight, body mass index (BMI), average daily sleep time, Daily activity level, sports habits, the time of using prosthesis, the time of wearing prosthesis and amputation level were recorded.Body image was evaluated with Amputee Body Image Scale (AVIS), phantom pain was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), and sleep quality was assessed with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). The mean age of all individuals participating in our study was 38.68±9.27 years, the average height was 170.45±7.37 cm, the average weight was 80.43±10.12 kg, and the mean body mass index (BMI) was 27.65±2.90 kg/m2. Age, height, weight and mean BMI of the groups were found to be similar (p>0.05).There was no difference between the groups in terms of daily activity level, mean daily sleep time, sleep quality scores, and amputee body image scale scores before and after treatment (p>0.05). We believe that phantom pain and body image perception problems, which are common in amputees, phantom exercises and BBAE applications will provide improvements.