Alt ekstremite amputelerinde ikili göreve ait akut etkilerin incelenmesi
Investigation of acute effects of dual tasks in lower extremity amputees
- Tez No: 951772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜHEDA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, alt ekstremite amputelerinde ikili göreve ait akut etkileri incelemeyi ve sağlıklı kontroller ile kıyaslamayı amaçlamaktadır. Çalışmaya, alt ekstremite amputasyonuna sahip 16 katılımcı ile benzer demografik özelliklerde seçilen 16 sağlıklı katılımcı olmak üzere toplam 32 gönüllü katıldı. Fonksiyonel değerlendirme; 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ile; bilişsel değerlendirme ise Stroop Testi TBAG Formu (ST), İz Sürme Testi (İST) ve Nelson El Reaksiyon Testi ile yapıldı. Otonom sinir sistemi ölçümleri POLAR H10 cihazı kullanılarak gerçekleştirildi. Katılımcılar, birinci görev olarak 2DYT'ni, ikinci görev olarak ise eş zamanlı bilişsel ve motor görevleri yerine getirdi; tüm değerlendirmeler ikili görev öncesinde ve sonrasında uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Tüm verilerin analizinde SPSS v.26 (SPSS Inc., ABD) yazılımı kullanıldı. Kategorik veriler χ² testi ile değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen veya sıralı verilerin analizinde, grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren sayısal verilerin analizinde, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklem t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklem t-testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the acute effects of dual-task in individuals with lower limb amputation and to compare the outcomes with healthy controls. A total of 32 volunteers participated in the study, including 16 individuals with lower limb amputation and 16 healthy participants selected with similar demographic characteristics. Functional assessment was conducted using the 2-Minute Walk Test (2MWT), Timed Up and Go Test (TUG), and Functional Reach Test (FRT), while cognitive performance was evaluated using the Stroop Test TBAG Form (ST), Trail Making Test (TMT), and Nelson Hand Reaction Test. Autonomic nervous system measurements were obtained using the POLAR H10 device. Participants performed the 2MWT as the primary task and executed simultaneous cognitive and motor tasks as the secondary task. All assessments were administered both before and after the dual-task intervention, and the results were compared. Statistical analyses were conducted using SPSS v.26 (SPSS Inc., USA). Categorical variables were analyzed using the χ² test. For non-normally distributed or ordinal data, the Wilcoxon test was used for within-group comparisons and the Mann–Whitney U test for between-group comparisons. For normally distributed numerical variables, paired samples t-test was used for within-group comparisons, and independent samples t-test was applied for between-group comparisons.