Arteria cerebri posterior'un morfolojik özellikleri ve komşu nörovasküler yapılarla olan morfometrik ilişkileri
Morphological properties of posterior cerebral artery and its morphometric relations with adjacent neurovascular structures
- Tez No: 820171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arteria basilaris'in uç dalı olan arteria cerebri posterior, sahip olduğu dallar, bu dalların beslediği alanlar, arterin komşu olduğu cranial sinirler gibi önemli nöral yapılar, arterin karmaşık bir anatomiye sahip olmasına neden olur. Bu çalışmada, arteria cerebri posterior'un morfolojik ve morfometrik özelliklerinin yanı sıra komşu olduğu nörovasküler yapılarla olan morfometrik ilişkilerinin incelenmesi ve klinik ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. T.C. Adli Tıp Kurumu'ndan 34'ü kadın 136'sı erkek toplam 170 taze kadavra çalışmaya dahil edildi. Arteria basilaris'in uç dallarına ayrılma açısı, seviyesi ve distal dış çapı, arteria cerebri posterior segmentum P1 ve segmentum P2'nin proksimal ve distal bölümlerinin dış çapları ve segment uzunlukları, arteria communicans posterior'un distal bölümünün dış çapının ölçümü gerçekleştirildi. Morfometrik ölçümler sonucunda arteria cerebri posterior'un üç ayrı tiplendirmesi yapıldı ve arterin nervus oculomotorius ile olan ilişkisi incelendi. Fetal tip arteria cerebri posterior unilateral %12,65 oranında, bilateral %1,20 oranında, geçiş tip arteria cerebri posterior unilateral olarak %2,41 oranında, yetişkin tip arteria cerebri posterior unilateral %15,06 oranında ve bilateral %83,73 oranında bulundu. Çalışmamızda, unilateral olarak sağda 14, solda 23 ve bilateral olarak 4 beyinde arteria cerebri posterior'un dallarının nervus oculomotorius'u deldiği gözlemlendi. Taraflara göre yapılan istatistiksel karşılaştırmada; segmentum P1 ve P2'nin proksimal ve distal bölümünün dış çapı (p=0,000), segmentum P2'nin uzunluğu (p=0,000) istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği belirlendi. Çalışmamızda arteria basilaris'in, sulcus pontocruralis seviyesinin cranial'inde ve caudal'inde uç dallarına ayrılması literatüre oranla daha yüksek bulundu. Sonuç olarak çalışmamızın bulgularının, nörogirişimsel prosedürlerin planlanmasında, endovasküler cihazların geliştirilmesinde rol oynayabileceğini ve bu alana yönelik planlanan cerrahi işlemlerin başarısını arttırabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The posterior cerebral artery, which is the terminal branch of the basilar artery, has a complex anatomy due to its branches, the areas supplied by these branches, and important neural structures such as cranial nerves adjacent to the artery. In this study, we aimed to investigate the morphological and morphometric features of the posterior cerebral artery, as well as its morphometric relationships with the neighboring neurovascular structures and to reveal its clinical relationships. A total of 170 fresh cadavers from the Turkish Forensic Medicine Institute, 34 females and 136 males, were included in the study. The angle, level and distal outer diameter of basilar artery, the outer diameters and segment lengths of the proximal and distal parts of the posterior cerebral artery P1 segment and P2 segment, the outer diameter of the distal part of the posterior communicating artery were measured. As a result of morphometric measurements, three different types of the posterior cerebral artery were made and the relationship of the artery with the oculomotor nerve was examined. Fetal type of posterior cerebral artery was unilateral in 12.65% and bilateral in 1.20%, transitional type of posterior cerebral artery was unilateral in 2.41%, adult type of posterior cerebral artery was unilateral in 15.06% and bilateral in 83.73%. In our study, branches of the posterior cerebral artery pierced the oculomotor nerve in 14 brains unilaterally on the right, 23 on the left and 4 bilaterally. In the statistical comparison made according to the sides; the outer diameter of the proximal and distal parts of P1 and P2 segment (p=0.000) and the length of P2 segment (p=0.000) were found to be statistically significantly different. In our study, the division of basilar artery into its terminal branches cranial to the level of the pontomesencephalic junction was found to be higher than in the literature. In conclusion, the findings of our study, in the planning of neurointerventional procedures, we tsuggest that it can play a role in the development of endovascular devices and increase the success of surgical procedures planned for this area.