Epilepsi hastalarında odyolojik yöntemler ile santral işitsel sinir sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of central auditory nervous system with audiological methods in epilepsy patients
- Tez No: 820170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI, DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Epilepsi, anormal nöronal aktivite ile karakterize yaygın, kronik bir nörolojik hastalıktır. Epileptik nöbetler; nöronların anormal ve aşırı aktivasyonuna bağlı geçici olarak görülen belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Nöbeti oluşturan anormal ve aşırı deşarjların oluştuğu bölgeyi ve bu deşarjların yayılma hızına bağlı olarak yayıldıkları/sonlandıkları bölgelerdeki fonksiyonel alanları farklı derecede etkilemektedir. Epilepsinin yaygın bir nörolojik bozukluk olmasıyla birlikte santral işitsel işlemleme bozukluğu için de risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle çalışmamızda; epilepsi tanısı almış 13 bireyden oluşan araştırma grubu ile 36 bireyden oluşan kontrol grubu arasında santral işitsel sistemin farklı seviyeleri elektrofizyolojik ve davranışsal testler kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Katılımcılara; saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, immitansmetrik ölçümler yapılmış ve sonuçları normal olan bireyler değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye katılan bireylere maskeleme seviye farkı testi, durasyon patern testi, rastgele aralık tespit etme testi ve MMN uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; maskeleme seviye farkı testinde ve rastegele aralık tespit etme testi 500 Hz'de anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common, chronic neurological disease characterized by abnormal neuronal activity. epileptic seizures; It is defined as temporary symptoms due to abnormal and excessive activation of neurons. It affects the region where abnormal and excessive discharges that make up the seizure occur and the functional areas in the regions where these discharges spread/terminate depending on the spreading rate. Although epilepsy is a common neurological disorder, it is also among the risk factors for central auditory processing disorder. Therefore, in our study; In this study, it was aimed to evaluate different levels of the central auditory system between the research group consisting of 13 individuals diagnosed with epilepsy and the control group consisting of 36 individuals, using electrophysiological and behavioral tests. To the participants; Pure tone audiometry, speech audiometry, immitansmetric measurements were made and individuals with normal results were evaluated. Masking level difference test, duration pattern test, random interval detection test and MMN were applied to the individuals participating in the evaluation. In the results of working; No significant difference was found in the masking level difference test and the random range detection test at 500 Hz (p>0.05).