The potential use of olive solid waste and its bottom ash to improve soil characteristics and wheat yield
Zeytin katı atığı ve alt külünün toprak özelliklerinin ve buğday verimliliğinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılabilirliği
  1. Tez No: 820178
  2. Yazar: SINAN RUSHDI AHMAD ABU AL HAYJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER, PROF. DR. TOMASZ ZALESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, zeytin katı atığı ve taban külünün toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirmek için toprak düzenleyici olarak potansiyel kullanımını değerlendirmeyi ve bunların su stresi ve normal koşullar altında buğday verimi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 48 saksı, 2 kg kumlu tınlı ve killi toprakla doldurulmuş, su stresi koşullarını temsil eden, toprak tarla kapasitesinin %100'ü ve bitkinin kullanılabilir su kapasitesinin %30'u olmak üzere iki sulama uygulamasına bölünmüştür. Topraklara pirina (OP), pirina dip külü (OPBA) ve her ikisinin karışımı (OP+OPBA) olmak üzere üç tip toprak uygulaması yapılmıştır. Her tedavi kombinasyonu üç kez tekrarlandı. Çalışma, bu işlemlerin toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerindeki etkisinin yanı sıra buğday büyümesi ve verimi üzerindeki etkilerini araştırmaya odaklanmaktadır. Bulgular, zeytin atığı ürünlerinin sürdürülebilir toprak iyileştirmeleri olarak potansiyel kullanımının anlaşılmasına, özellikle de toprak kalitesini iyileştirirken su stresinin mahsul üretimi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the potential utilization of olive solid waste and its bottom ash as soil amendments to enhance soil physical and chemical characteristics and assess their effects on wheat yield under water stress and normal conditions. 48 pots were filled with 2 kg of sandy loam and clay soils, divided into two irrigation treatments 100% of the soil field capacity and 30% of the plant available water capacity, representing water stress conditions. Three types of soil applications, including olive pomace (OP), olive pomace bottom ash (OPBA), and a mixture of both (OP+OPBA), were applied to the soils. Each treatment combination was replicated three times. The study focuses on investigating the impact of these treatments on soil physical and chemical properties, as well as their influence on wheat growth and yield. The findings will contribute to understanding the potential use of olive waste products as sustainable soil amendments, particularly in mitigating the adverse effects of water stress on crop production while improving soil quality.