Transformation of identities in Bratain since the industrial revolution
Endüstri devriminden beri İngiltere'deki kimlik değişimleri
- Tez No: 82019
- Danışmanlar: DR. LAURANCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kimlik toplumun sosyal, politik ve ekonomik yapısıyla yakından ilgilidir. Bireyin kimliği - yaşam şekli - yaşadığı dönemdeki baskın değerlere göre şekillenir. Diğer bir deyişle, insanların yaşam şekli toplumdaki değişikliklerle paralellik gösterir. Bu tezin amacı, Endüstri Devrimi ile ortaya çıkan sosyal, politik ve ekonomik değişikliklerin sonucunda sınıf sistemine bağlı kimliklerde meydana gelen değişiklikleri incelemektir. Bu tez bir giriş, üç ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, özellikle, Endüstri Devriminden beri kimlik belirlemede etkin, sosyal sımf ayrımındaki değişiklikler anlatılacaktır, ilk bölümde geçmişte ve günümüzdeki 'sınıf kavramı karşılaştırılacak ve değişikliklerin sosyal, politik ve ekonomik nedenleri incelenecektir. İkinci bölümde ise 'tüketim' ve 'kapitalism' arasındaki ilişki, ve tüketimin nasıl kimlikleri belirleme ve ortaya koymanın yolu haline geldiği incelenecektir. Son bölümde çeşitli reklam örnekleri, tüketim alışkanlıklarının nasıl sınıf farklılıklarım yansıttıklarım ortaya koyabilmek amacıyla karşılaştırılacaktır. Sonuç bölümünde ise, toplumun sosyal, politik ve ekonomik yapısının sınıf ayrımlarına neden olduğu ve bireysel ve toplu kimliklerin bu yapıların yansıtıcıları olduğu gösterilecek. Geleneksel toprağa dayalı sınıf ayrımı tüketime dayalı bir sımf ayrımına dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Identities are closely related to the social, political and economic structure of society. Personal identities - ways of life are shaped according to the dominant values of the period, which one lives in. The way people live is parallel to the changes in society. This thesis aims at analysing how the traditional class division based identities changed with the politic, economic and social changes observed emerging from the Industrial Revolution. This thesis consists of an introduction, three main chapters and a concluding chapter. The introductory chapter will try to explain the changes in social class divisions since the Industrial Revolution, which were used to distinguish identities. In the first chapter, the concept of 'class' in the past and present will be compared and the social, economic and politic causes of this will be analysed. In the second chapter, the relationship between 'consumption' and 'capitalism', how consumption became the criterion to distinguish identities and the role of advertising in this will be examined. In the last chapter, various kinds of advertisements will be compared to show that they mirror the new consumption based class divisions. In the conclusion chapter, it will be concluded that the social, political and economic structure of society leads to certain divisions of class and individual and collective identities reflect these divisions. Now, the traditional land based division of class is replaced by the consumption based class.